HubnutíPřírodní léčbaZdraví

Oolong není jen lahodný čaj. Má pozitivní vliv na pokožku, vlasy i na naše zdraví

Oolong je polozelený čaj, který se vyrábí částečnou oxidací čajových lístků. Je to druh čaje mezi zeleným a černým čajem. Existuje celá řada různých druhů polozelených čajů. Jejich chuť se liší a závisí jak na způsobu pěstování, tak i zpracování. Pochutnat si můžeme na čaji s chutí ovocnou s medem, s dřevitými tóny nebo s květinovým aroma. Po zpracování je oolong k dostání ve dvou variantách. Lístky mohou být volně zohýbané nebo jsou pevně svinuté do malých kuliček, kterým zůstal konec stonku.

Obsah účinných látek v čaji

Obsahuje antioxidanty, minerály a stopové prvky (vápník, selen, draslík, měď, mangan), vitamíny (A, B, C, E, K), kyselinu listovou a niacin. Přínosem jsou také polyfenolové sloučeniny, které vznikají během polofermentování čajových lístků. Oolong obsahuje také kofein.

Lístky oolobgu

Přínosy čaje pro naše zdraví

Pravidelné popíjení čaje může pomoci regulovat hladinu škodlivého cholesterolu v těle. Tím se snižuje i riziko vzniku některých kardiovaskulárních obtíží. Polyfenoly obsažené v čaji podporují hubnoucí procesy. Vyšší úbytek hmotnosti může mít za následek i kombinace katechinů a kofeinu. Tyto dvě látky spolupracují na udržování svalové hmoty. Polyfenoly také pomáhají posilovat naši imunitu a chrání tělo proti zánětům a zánětlivým stavům. Patří mezi ně třeba artritida. Také se podílejí na odstraňování škodlivých volných radikálů z našeho těla. Proti zánětům a volným radikálům bojují také flavonoidy. Ty pomáhají v boji proti ucpávání tepen.

Péče o pokožku a vlasy

Pravidelná konzumace oolongu může pomoci zlepšit ekzematické stavy pokožky. Mohou za to antioxidanty, které mají protialergenní účinky. Také polyfenoly bojují proti volným radikálům a mohou pomoci potlačovat alergické reakce, které mají za následek ekzémy nebo atopickou dermatitidu. Antioxidanty také pomáhají pokožku čistit. Pokud máme oolong v čajovém sáčku, můžeme jej, vylouhovaný, použít na čištění obličeje. Bude pomocníkem proti prvním známkám stárnutí mezi které patří hnědé skvrny nebo první jemné vrásky. Vylouhovaný nálev můžeme použít pro oplachování vlasů, může pomoci proti jejich vypadávání.

POZOR

Vzhledem k tomu, že oolong obsahuje kofein, neměli bychom to s jeho popíjením přehánět. Nadměrná konzumace kofeinu může způsobovat některé nežádoucí účinky. Patří mezi ně bolesti hlavy, nespavost, střevní obtíže, úzkost, pálení žáhy nebo nepravidelná srdeční tep.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button