BylinkyPřírodní léčbaZdraví

Obyčejný lipový čaj s neobyčejnými účinky

Už naše babičky a prababičky využívaly sílu a účinky lipového květu, který podporuje pocení, pomáhá detoxikovat organismus nebo snižovat únavu či úzkost. Antioxidanty, flavonoidy a těkavé oleje obsahují i lipové přípravky, které si můžeme pořídit ve formě tonika, extraktu nebo roztoku. Samozřejmostí je pak čaj připravovaný z čerstvých nebo sušených květů lípy. A protože se květy objevují právě v tomto období, není nic snazšího, než si jejich zásobu pro zimní období nasbírat a usušit právě nyní. Na sběr se vydáme do přírody během slunného počasí a spojíme tak příjemnou procházku s užitečný sběrem léčivých květů. Ty pak ihned sušíme ve stínu nebo při umělé teplotě (do 35 ºC ). Správně usušené květy si zachovávají svoji barvu a vůni a pro jejich skladování využijeme nádoby s dobrým zavíráním.

Zdravotní přínosy čaje z lipového květu

Našemu tělu poskytuje antioxidanty a další užitečné sloučeniny. Patří mezi ně flavonoidy (kvercetin, myricetin) nebo glykosidy. Obsahuje také těkavé oleje, saponiny, třísloviny, tokoferol aminokyseliny nebo sacharidy ve formě slizovitých polysacharidů. Zvláště vysoký obsah má flavonoidů a kvercetinu. Ty pomáhají v boji proti škodlivým volným radikálům a oxidačnímu stresu, který poškozuje buňky našeho těla. Další výhodou je pomoc v boji proti úzkosti. Činnost nervové soustavy pomáhají regulovat právě flavonoidy a antioxidanty v lipovém květu obsažené. Velkým pomocníkem je při procesech detoxikace. Podporuje pocení a má močopudné účinky. Tyto vlastnosti usnadňují vylučování škodlivin z našeho těla. Vítaná je pak pomoc podpory dobrého trávení. Slizovité látky pomáhají uvolňovat hlen, usnadňují tak vykašlávání a zlepšují zdraví celé dýchací soustavy. Některé druhy antioxidantů mají schopnost snižovat záněty, otoky a bolesti vyskytující se při artritidě. Další zase podporují rozšiřování cév, díky čemuž dochází ke snižování krevního tlaku.

Rizika a vedlejší účinky

Většina lidí lipový čaj dobře snáší. Bezpečná je konzumace v přiměřeném množství (3-4 šálky denně). Nadměrná konzumace může způsobovat změny krevního tlaku nebo trávicí obtíže. Lipový čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy, alergiky na pil nebo lidi se srdečními chorobami. Také ti, kdo užívají léky s obsahem lithia by se jeho konzumaci měli vyhýbat. Při jakýchkoli pochybnostech raději konzultujte se svým lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button