KrásaZdraví

Nosné oleje jako základ pro aromaterapii. Víte, které a jak použít?

Nosné oleje nemají téměř žádnou vůni a používají se pro ředění esenciálních olejů před aplikací na pokožku. Poměr nosného a esenciálního oleje závisí na druhu silice, na zdravotním stavu osoby, u které bude směs aplikovaná, na její velikosti a na místě aplikace. S kombinací nosného a esenciálního oleje se také můžeme setkat v některých kosmetických přípravcích. Patří mezi ně pleťové a tělové krémy, balzámy na rty, koupelové nebo vlasové oleje. Esenciální oleje by neměly být aplikovány na kůži samostatně. Díky jejich smíchání s olejem nosným předcházíme podráždění pokožky a umožníme šíření oleje na větší části těla. Ke skladování nosných i esenciálních olejů si vybíráme místo, kam nedopadají přímé sluneční paprsky není tam teplo.

Používané nosné oleje a podle čeho vybírat

Tyto druhy olejů jsou rostlinného původu a získávají se z ořechů, semen nebo jader rostlin. Vyrábějí se lisováním za studena. Jsou vysoce kvalitní a připravují se z rostlin, které se pěstují bez chemikálií a pesticidů. Patří mezi ně olej z meruňkových jader, mandlový, avokádový, hroznový, konopný, neemový, sezamový, slunečnicový, kokosový nebo olivový olej.

Druh nosného oleje závisí na typu pokožky, použití oleje a pozor si musejí dát ti, kdo trpí alergiemi. Ideální je nejprve provést test snášenlivosti na malém kousku pokožky.

  • Oleje určené k péči o obličej

Pro pokožku obličeje jsou vhodnější oleje řidší konzistence. Mezi takové patří olej z hroznových nebo slunečnicových semen. Ty jsou vhodnou volbou i pro pokožku s akné.

Další možností je pak olej jojobový. Ten se podobá kožnímu mazu a může pomoci pokožku hydratovat. Mezi další druhy pak patří olej arganový, avokádový nebo kokosový.

  • Oleje určené k péči o vlasy

Pomohou na vlasy suché, matné nebo poškozené. Pro jemné vlasy jsou vhodnou volbou olej hroznový nebo arganový. Pro suché a poškozené pak olej kokosový.

  • Oleje určené pro masáže

Mezi oblíbené masážní oleje používané pro aromaterapeutické masáže se řadí olej mandlový, kokosový, jojobový nebo slunečnicový.

Upozornění

Je důležité si uvědomit, že některé oleje mohou vyvolat alergické reakce, především u těch jedinců, kteří trpí alergiemi na ořechy. Také zředění esenciálního oleje v oleji nosném nemusí nutně snížit riziko některých vedlejších účinků aromaolejů. Při míchání je potřeba se vyhnout přímému kontaktu esenciálního oleje s pokožkou. Jestliže plánujete pobyt venku, vyhněte se esenciálním olejům s obsahem citrusů, pokožka by mohla být citlivější na sluneční světlo. Těhotné a kojící ženy a malé děti by se měly kontaktu s esenciálními oleji vyhýbat. Pokud trpíte jakýmikoli zdravotními obtížemi, používání esenciálních olejů konzultujte se svým lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button