Stejně jako šalvěj, libeček, bazalka, meduňka, majoránka a další bylinky, je i mateřídouška nenáročnou léčivkou. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, vyhovuje jí sucho a hlavně dostatek sluníčka.
Mateřídouška je rostlinkou, kterou můžete pěstovat již od semínek doma v květináči, nebo si koupit sazeničku již v květináči.
Jak připravit záhon
Mateřídouška miluje přímé slunce, ale nesnáší vítr. Tvar záhonu si můžete zvolit buď v klasickém čtvercovém či obdélníkovém formátu. Ovšem prostor a sluneční záření mnohem efektivněji využijete vytvořením podlouhlého záhonu zakřiveného do oblouku tak, aby jeho vnitřní strana byla orientovaná na jih. Může to být na rovině, ale ještě lepší je svažitý terén.
Ve svahu je ideální uspořádání do vyvýšené spirály nebo kopce doplněného několika velkými kameny kvůli akumulaci tepla i z estetického důvodu. Půda by měla být hlinitopísčitá, je-li těžší a jílovitá, doplňte i křemičitým pískem.
Pěstování mateřídoušky
Zasazené mladé rostlinky ihned důkladně zalijte, aby v půdě nezůstaly vzduchové kapsy. Další zálivka v průběhu vegetace již není nutná. Výhodné je mulčování povrchu záhonu, které zamezuje růstu plevelů, akumuluje teplo a udržuje přirozenou vlhkost. Pro pěstování na zahradě je velice výhodná, neboť jako trvalka vydrží až pět let i při minimální péči. Kvete od května do září a v době kvetení můžete sbírat okvětní lístky, které se suší. Lístky krásně voní a hodí se také do suchých vazeb. Po odkvětu, což je na jaře, v létě i na podzim, se doporučuje mateřídoušku pravidelně seřezávat, čímž zesílí a rozkošatí se.
Co mateřídouška obsahuje
Silice mateřídoušky obsahují aromatické monoterpenoidy, například thymol, linalol a karvakrol. Tyto silice jsou soustředěny především v přisedlých siličných žlázkách, pokrývyjících většinu nadzemní části rostlin. Dále je mateřídouška významným zdrojem hořčin, tříslovin a flavonoidů.
Využití
Z mateřídoušky se dělají obklady na zánětlivá onemocnění pokožky, používá se jako přísada do koupele zejména při revmatismu či svalových bolestech. Jejích účinků se využívá při žaludečních kolikách a nadýmání, při poruchách trávení, plynatosti nebo při průjmech. Mateřídouška podporuje imunitní systém organismu, uklidňuje nervy a je dobrá k inhalování při kašli a zánětech dutin, zmírňuje bolesti hlavy, závratě a je dobrá na nespavost.
V kuchyni se využívá při přípravě nádivek, omáček a masa.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.