Přírodní léčbaZdraví

Kuklík městský proti zlým snům

Jedná se o středně vysokou trvalku, kterou můžeme spatřit vyrůstat téměř po celém našem území a také skoro po celé Evropě. Z tuhého, válcovitého oddenku vyrůstá růžice přízemních listů a v letním období nás těší svými žlutými květy.

Obsah účinných látek a využití

V oddenku se nacházejí třísloviny, silice (především eugenol), hořčiny, oleje a kaučuk. Lidové léčitelství využívalo tuto rostlinku (především kořen a nať) v boji proti střevním obtížím, krvácení, na snížení teploty, proti bolesti v krku, zánětům dásní, na zanícené hemoroidy nebo záněty v oblasti kůže.

Babičky jej dávaly do škapulíře, kde měl pomáhat proti zlým snům a zahánět zlé duchy. Kořeny se také sušily, drtily na prášek a používaly se jako náhrada za hřebíček, který byl v minulosti velmi vzácným kořením. Díky tomu se kuklík začal pěstovat v zahradách klášterů, odkud se později rozšířil na celé naše území.

Kuklík potoční

Příbuzný kuklíku městského. Miluje vlhčí stanoviště a často bychom ho mohli spatřit na březích potoků a řek, v okolí jejich pramenů nebo na vlhkých lučinách. Nezřídka roste i na horských nivách. Lidové léčitelství v minulosti používalo sušený kořen jako pomoc proti horečkám, žaludečním obtížím a srdečním slabostem. Podporuje pocení, pomáhá v boji proti únavě a úzkosti a má antibakteriální účinky. Také sloužil jako náhrada za hřebíček.

Kuklík šarlatový

Další z rodiny kuklíků. Jedná se o nenáročnou trvalku, kterou bychom mohli spatřit také na vlhčích stanovištích, především v oblasti Balkánu.

Jeho květy se objevují během léta, od června do srpna a stávají se ozdobou každé zahrádky. Kuklík šarlatový lze velmi snadno kombinovat s dalšími druhy letniček i trvalek. Je vhodnou volbou pro olemování okrajů cestiček a chodníčků. Vyberte pro něj místo, kde bude polostín, ale vydrží i přímé sluneční paprsky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button