Bylinky jsou spolehlivými pomocnicemi v každé situaci. Výjimku ovšem tvoří těhotenství. V tomto speciálním obdobím by se ženy některým bylinkám raději měly vyhnout obloukem.
Proč nejsou některé bylinky v období těhotenství vhodné?
Někdy jsou bylinkám přisuzovány až kouzelné vlastnosti. Některé dokážou snížit krevní tlak, jiné skvěle fungují při nevolnosti, po jiných zmizí bolest hlavy a některé dokážou podpořit krevní oběh. Všechny tyto vlastnosti bylinek se zdají pro období těhotenství ideální. Ovšem někdy mohou právě bylinky s těmito účinky, pokud je budou těhotné ženy užívat ve větším množství, způsobit mnoho komplikací. U jakých bylinek je dobré dát si pozor na to, kolik se jich ve vašem jídelníčku objeví?
Šalvěj
Dopřáváte si v případě nachlazení šalvějové čaje? V době těhotenství je lepší vyhnout se šalvějí obloukem. Obsahuje v sobě totiž látku zvanou thujon, která může způsobit stahy dělohy a tím pádem vést k předčasnému porodu či potratu. Když byste ji navíc užívali ve větším množství, můžete si tím narušit svou hormonální rovnováhu.
Pelyněk
Pelyněk sice povzbuzuje chuť k jídlu a mohlo by se zdát, že v době těhotenství by mohl ženám přijít vhod. Nicméně opak je bohužel pravdou. Stejně jako šalvěj v sobě totiž také pelyněk obsahuje thujon. Jeho konzumaci se ale doporučuje mít pod kontrolou i mimo dobu těhotenství. Ve větších dávkách totiž může mít špatný vliv na zdraví jater.
Skořice
Vůni skořice máme neodmyslitelně spjatou s Vánocemi a také s pečením. Ovšem v těhotenství není radno to s jejím množstvím přehánět. V přiměřených dávkách si ji dopřávejte – například v dezertech a vánočním cukrovím. Nadměrná konzumace skořice ale může vyvolat děložní kontrakce.
Aloe vera
Stejné účinky může mít také aloe vera. Kvůli tomu, že podporuje prokrvení, může dojít k nadměrnému prokrvení pánevní oblasti, a tím pádem existuje reálné riziko předčasného porodu či potratu. Aloe vera by těhotné ženy opět měly používat s mírou. Pozor by si na něj měli dávat i citliví jedinci, neboť může způsobit průjem a někdy dokonce i dehydrataci.
Máta
Mátový čaj a limonády jsou příjemně osvěžující a mají velmi hezkou vůni. Pro těhotné ženy ale není máta bylinkou, kterou by měly vyhledávat každý den. V malých dávkách je prospěšná, zatímco v těch vyšších může vést k výskytu kontrakcí. Pozor na mátu a mátové produkty by si měly dávat zejména ženy, které mají rizikové těhotenství. Těm totiž může stačit máta i v menší dávce a neštěstí je na spadnutí.
Zázvor
S podzimním a zimním období má mnoho lidí spojeno dvě bylinky: mátu a zázvor. O zázvoru se navíc obecně dobře ví, že pomáhá zmírňovat nevolnost a na dlouhou cestu je lidem s kinetózou doporučováno přibalit si také zázvorové bonbony. Pro těhotné ženy ale opět platí varování, že zázvor by měly konzumovat v menším množstvím. Pomůže jim sice s nevolností v těhotenství, ale při překročení doporučeného množství může negativně ovlivnit dělohu a vyvolat porod.
Jmelí
Protože se blíží období Vánoc, měli bychom zmínit také jmelí. Nejspíš nikoho z vás by nenapadlo jmelí konzumovat, ale při rizikovém těhotenství není radno pokoušet ani jeho přítomnost v domě. Jmelí je totiž považováno za toxické. Zajímavé je, že v obchodech je možné setkat se s tinkturami z jmelí, které pomáhají s prokrvením, ale pro těhotné ženy rozhodně nejsou vhodné.
Ploštičník hroznatý
Při bolestivé menstruaci a v období menopauzy mnoho žen spoléhá na ploštičník hroznatý, neboť pomáhá ulevovat od nepříjemných symptomů. Tato bylinka se používá již celá staletí, a to díky kmenům domorodých Indiánů, kteří obývali oblast severní Ameriky. Ovšem u nás se začala těšit větší pozornosti až v 19. století, kdy byla poprvé dovezena do Evropy. Ploštičník pomáhá udržovat krevní tlak v normě, má protizánětlivé účinky, snižuje návaly horka a také nadměrné pocení. Dále se uvádí, že má pozitivní vliv na psychiku, podporuje schopnost soustředění a také pomáhá navodit klidný spánek. Ženám v období menstruace pomáhá snížit nepříjemné bolesti a křeče. Nicméně během těhotenství je lepší vyhnout se mu obloukem. Může totiž podobně jako výše zmíněné bylinky vyvolat předčasný porod.
Kašta bělavá
Strom, který se přirozeně vyskytuje v severní Americe a východní Asii, známý pod jménem kašta bělavá, má sice léčebné účinky, ale také je mezi bylinkáři poměrně kontroverzní. Pojďme se nejprve zaměřit na její pozitivní vlastnosti. Kašta pomáhá při léčbě parazitických onemocnění, doporučuje se užívat při cukrovce a podporuje krevní oběh. Údajně funguje jako prevence vzniku rakoviny a může být nápomocná i při léčbě epilepsie. Nicméně kvůli obsahu látky zvané safrol je dobré být při používání kašty opatrní. Safrol totiž při kontaktu s kůži může způsobit dermatitidu a ve větších dávkách je halucinogenní. Při dlouhodobém užívání může být dokonce až karcinogenní. Pro těhotné ženy ale není kašta vhodná z jiného důvodu – opět totiž může vyvolat předčasný porod.
Serenoa
Palma zvaná serenoa, někdy též známá pod názvem Saw Palmetto, má protizánětlivé účinky, podporuje funkci močových cest a zabraňuje nadměrnému vypadávání vlasů. Těhotně a kojící ženy by se ale této rostlině měly raději vyhnout. Dokáže totiž negativně ovlivnit hormonální rovnováhu a často je spojována také s vrozenými vadami.
Bylinky jsou sice mocné, ale v období těhotenství je lepšími s nimi zacházet opatrně a užívat je v menších dávkách.
Zdroj textu: redmoonherbs.com, fertilityglo.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.