Přírodní léčbaZdraví

Křen je elixír zdraví. Zařaďte jej do svého jídelníčku

Štiplavou a nezaměnitelnou chutí tohoto kořene doplňujeme uzené maso nebo párky. Výborně se hodí i do omáček bílého základu. S touto rostlinou se velmi často setkáme především v oblastech Evropy a Asie a používá se jak její kořen, tak i list.

Kořen pomáhá proti celé řadě zdravotních obtíží

Kořen křene využívá lidové léčitelství již poměrně dlouhou dobu a to díky jeho blahodárnému vlivu na naše zdraví. Obsahuje vitamín C, kyselinu listovou a některé druhy minerálů, především vápník, zinek nebo železo.

Pozitivně působí na náš organismus, který posiluje. Vítané jsou také jeho vlastnosti antiseptické a antibiotické. Pomáhá při nachlazení a u zánětu horních cest dýchacích, podpoří trávení a metabolismus. Má blahodárný vliv na střevní mikroflóru. Je šikovným pomocníkem v boji proti zánětu dásní a paradentóze. Ulevuje při revmatismu a bolestem zad či páteře.

POZOR – konzumace většího množství může velmi snadno podráždit žaludek.

Křenové inhalace

Křen však nemusíme pouze konzumovat. Můžeme si z něj připravit také inhalace, které mohou pomoci při nachlazení, chřipce a angíně. Postačí, když si nastrouháme dvě lžíce křenu, vsypeme je do vroucí vody, necháme 5 minut odstát a následně 10 minut inhalujeme.

Obklady z křenu

Ty mohou pomoci při bolestech hlavy. Nastrouháme si 3 lžíce křenu, přidáme 3 lžíce vody, vzniklou směs vložíme do lněné utěrky a přiložíme na týl. Necháme působit 10 minut. Pokud nás trápí bolavé klouby, můžeme vyzkoušet křen s tvarohem – 4 lžíce nastrouhaného křenu a 4 lžíce tvarohu smícháme, vzniklou směs naneseme na bolavá místa a zakryjeme potravinářskou fólií. Necháme působit 10 minut. Postup opakujeme 10 dní po sobě.

Křenové listy a jejich působení

Nejen kořen, ale i listy používá lidové léčitelství. Obsahují totiž vitamíny řady B, C a E, dále minerály – draslík, hořčík, vápník, selen, síru a kyselinu askorbovou. Pomáhají v boji proti škodlivým mikroorganismům a také proti zánětům. Postačí, když je ponoříme do vroucí vody a následně přiložíme na tělo, připevníme a necháme nějakou dobu působit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button