Přírodní léčbaZdraví

Kopřiva – plevel nebo lék?

V názvu uvedenou spojku “nebo“ lze klidně nahradit spojkou „i“. Kopřiva je totiž sice nepříjemným plevelem, který roste hlavně na rumištích, zanedbaných pozemcích, kolem vodních toků a trápí i zahrádkáře, ovšem zároveň je to rostlina, která má spoustu pozitivních vlastností.

Kromě toho, že lze kopřivy využít jako skvělé hnojivo, konkrétně jejím louhováním ve vodě, tak je kopřiva přínosná také jako lék a uplatňuje se i v kuchyni.

Léčivé účinky

Kopřiva dvoudomá, jak zní botanický název, obsahuje chlorofyl, kyselinu křemičitou, třísloviny, aminy-acetylcholin, histamin, serotonin, karotenoidy, vitamín B1, kyselinu pantothenovou, glukokinidy, kyselinu mravenčí a octovou, vosk, vitamín C, fyroncidní látky a v žahavých chlupech pak pryskyřičný sekret. To vše jsou látky, které mají řadu léčivých účinků pro lidský organismus. Kopřivy lze použít na:

  • snižování hladiny krevního cukru
  • zmírnění krvácení a snížení rizika vzniku zánětů
  • urychlení hojení ran a regeneraci pokožky

Kopřiva také působí močopudně a je účinným prostředkem proti pocení. Čajem z kopřiv lze léčit nejrůznější neduhy, jako například chudokrevnost, poruchy krvetvorby, trávicí potíže, větry, záněty močových cest, bolesti hlavy, ekzémy, plísně atd. Má také dobrý vliv na slinivku břišní, zmírňuje náchylnost k prochladnutí, pomáhá při revmatismu a dně, při cukrovce a různých alergiích. Kopřivový čaj můžeme při alergiích či senné rýmě popíjet pravidelně i delší dobu.

Tinktura

kopřivaNa jaře či na podzim vykopejte kořen kopřivy, vydrhněte ho ve vodě kartáčem a nakrájejte nadrobno. Pak jím naplňte láhev až pohrdlo, zalijte vodkou a nechte stát na teplém místě dva týdny. Hotová tinktura je účinným prostředkem proti revmatismu, astmatu, zahlenění, žaludečním křečím a vředům, pomáhá při chorobách jater, sleziny, žlučníku, plic, při dýchacích potížích, ale také čistí krev.

Zevní použití

Kromě čaje lze kopřivu použít zevně na popáleniny nebo při častém krvácení z nosu můžeme namočit do nálevu z kopřivy vatičku na špejli a vytřít nosní dírky. Traduje se i povzbuzující vliv kopřiv na vlasy, ať už v případě řídkého porostu nebo padání a řídnutí vlasů. Olejem z kopřiv lze podpořit hustotu, lesklost a poddajnost vlasů nebo je zbavit lupů. Tyto účinky nejsou však zaručené, takže si je každý musí vyzkoušet na sobě. Naopak ověřené je účinné působení oleje nebo masti z kopřiv na ekzémy či nehtové plísně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button