Bylinky

Konvalinka vonná – jedovatá bylinka s omamnou vůní

Jedná se o vytrvalou, jedovatou rostlinu, která své uplatnění nachází především v kosmetickém průmyslu.

Otravu může způsobovat žvýkání stonků nebo listů nebo konzumace červených plodů. Otravu si můžeme způsobit i vodou, v níž byly umístěny rostliny. Mezi příznaky patří zažívací obtíže, malátnost, bolesti hlavy, závratě, křeče nebo zvýšené močení. Po konzumaci většího množství plodů je potřeba vyhledat lékařskou pomoc, neboť by se mohly objevit obtíže srdečního charakteru.

Charakteristika rostliny

  • Kořen

V zemi se nachází rozvětvený, plazivý a dužnatý oddenek, z něhož vyrůstají listy a stonek s květem. Pokud má vhodné podmínky, velmi snadno se rozšiřuje do okolí.

  • Květ

Objevuje se během května a června. Všichni jej dobře známe. Tvoří ho jednostranný hrozen drobných bílých kvítků, který vyrůstá z přímého stvolu.

  • List

Ve většině případů se jedná o dva jednoduché a řapíkaté listy.

Pěstování

Ve volné přírodě ji můžeme spatřit jak v nížinách, tak i v horských oblastech, místech zalesněných i na loukách. Daří se jí na půdách kyselých a kyprých.

Pokud se rozhodneme pro její pěstování ve své zahrádce, volíme takové místo, kde bude polostín, se zeminou dobře propustnou a vlhkou. Cibule vysazujeme v dubnu a květnu nebo následně během srpna a září. Množit se dá snadno i dělením trsů, to provádíme v podzimním čase. Mějme na paměti, že každý konec oddenku musí mít dostatek kořínků.

Kromě bílé barvy květů mohou mít okrasné druhy i další barevné odrůdy. Pokud se rostlina vyskytuje ve volné přírodě, není naší legislativou nijak zvlášť chráněná.

Použití

Vzhledem k tomu, že je rostlina toxická, v žádném případě není doporučováno její užívání v lidovém léčitelství. Její použití k lékařským účelům je pouze pod lékařským dohledem.

Zahrádkáři ji používají jako půdopokryvnou rostlinu, neboť je to velmi expanzivní typ. Drobná kvítka se používají především v průmyslu kosmetickém. Nalezneme je jako součást mýdel a některých parfémů, kterým propůjčují nezaměnitelnou vůni.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button