Bylinky

Kdo by neznal kostival lékařský. Znáte ale jeho zdravotní účinky či využití v kuchyni?

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je jedna z nejznámějších léčivých bylinek vůbec. Patří do čeledi brutnákovitých (Boraginaceae) a je známý pod mnohými lidovými názvy, jako například medunice, černý kořen, volský jazyk, kobylí mléko, svalník větší, celníkový kořen, kořen kozivalový, kořen liberzonský či lupen sladký. Jedná se o trvalou bylinku, která se používá na řadu zdravotních obtíží.

Kostival je vysoká snadno pěstovatelná rostlina, která se často pěstuje jednoduše pro svou krásu, dříve se pěstovala výhradně jako léčivá bylina. Nedávno se však bohužel ukázalo, že může být karcinogenní, pokud je užíván interně. Kostival se však dá dále používat jako lokální ošetření pro podráždění kůže, poranění, výrony a otoky. Používá se také jako krmivo a kompost.

Historie kostivalu

Některé názvy rostliny, jako je například černý kořen či volský jazyk, odkazují na černou barvu oddenku této bylinky. Jako lék se kostival používal již více než 2 000 let. Obklady z něj se používaly k léčení popálenin, výronů, otoků a modřin. V západní Evropě se kostival používal lokálně k léčbě zánětlivých poruch, jako je artritida, dna a tromboflebitida, a interně k léčbě průjmu. V lidové medicíně se věřilo, že kostival léčí žaludeční vředy a hemeroidy a potlačuje bronchiální přetížení a zánět. Prodej a distribuce komerčních kostivalů je v Německu a Kanadě omezen z důvodu jeho značné toxicity.

Řekové a Římané běžně používali kostival k zastavení masivního krvácení, léčbě bronchiálních problémů a hojení ran a zlomených kostí. Obklady byly vyrobeny pro vnější rány a čaj byl spotřebován pro vnitřní onemocnění. Říká se, že římské legie také používaly tuto bylinu k hojení ran utrpěných v bitvě.

Pozoruhodný řecký lékař Dioscorides dokumentoval jeho použití ve svém „De Materia Medica“ a předepsal jej pro hojení ran, zlomené kosti, stejně jako pro respirační a gastrointestinální problémy. Byl zaměstnán jako Neroův lékařský důstojník v římské armádě (tedy značně cestoval a měl mnoho důvodů k použití kostivalu) a své zkušenosti zdokumentoval v pěti svazcích popisů léčivých rostlin.

Kostival se objevuje v klášterních spisech a bylinkách z roku 1000 našeho letopočtu a saské herbáře jej doporučovaly pro „vnitřní krvácení, ruptury a kýly“.

kostival lékařský
Kostival lékařský

Popis rostliny

Kostival je poměrně statná rostlina, trvalka. Najdeme ji na vlhkých lukách, v křoví, příkopech a u plotů. Oddenek, který se používá pro lékařské účely, má černou barvu a přechází v silný kořen. Ten je po rozlomení úplně bílý a má lepkavou konzistenci. Dorůstá výšky až 1 metr. Pro rostlinu je typický její chlupatý stonek, který je uvnitř dutý. Listy jsou podlouhlé, kopinaté a taktéž chlupaté. Zužují se do řapíků. Rostlina produkuje nažloutlé nebo růžové či světlomodré květy. Jejich tvar je zvoncovitý a okrouhlý. Kostival roste v úžlabních hroznech.

Oddenek je uvnitř sliznaté konzistence a je téměř bez zápachu, kdežto jeho chuť je nasládlá.

Pěstování kostivalu lékařského

Pro pěstování této bylinky vyberte místo s částečným stínem. Na půdu není nijak náročný. Postačí, když vyberete půdu průměrné kvality, pokud možno dobře propustnou. Rozhodně se nemusíte starat o přihnojování, je to zbytečné a také nežádoucí. Jedná se o poměrně rozložitou rostlinu, takže je potřeba pěstovat ji v dostatečně velkých rozestupech (nejlépe ve sponu 60×60 cm). Semena můžete začít pěstovat doma nebo je vysadit rovnou do půdy tam, kde chcete, aby rostly. Koupit si můžete sazeničku. Nový růst se objevuje v polovině jara, následovaný květinami, které přitahují opylovače na začátku léta.

Sklizeň

Oddenek se sklízí druhý rok na jaře v březnu a dubnu, nebo druhý rok na podzim v říjnu. Oddenek se sbírá tak, že se vykope. Poté je důležité ho dobře omýt a rozštípnout po délce na dvě části. Tyto části sušíme v mírném teple a pozvolna. Po usušení uchováváme v utěsněných nejlépe skleněných nebo plechových nádobách.

Kostival v kuchyni

Pro léčivé účinky se používá zejména oddenek. Rozšířené použití u lékařů je zejména v zemích západní Evropy, u nás se používá spíše jako domácí prostředek. Nálev z této rostliny se používá jako kloktadlo při bolestech v krku. Avšak pozor! Ať už užíváte kostival v jakýchkoli prostředcích, neužívejte jej dlouhodobě. Kostival lékařský je vhodné používat po dobu maximálně tří týdnů a to nikdy ve velkých dávkách.

Na krvácení z nosu

Pokud se chcete zbavit krvácení z nosu, používejte sušený oddenek, který rozdrtíte na prášek a šňupete.

Na žaludeční vředy

Dle lidového lékařství se kostival hodí také na léčbu žaludečních vředů. K tomuto účelu vezměte 50 g sušeného oddenku a nakrájejte jej na malé kousíčky. Tyto povařte 10 minut v 500 ml vody. Odvar slijte a oslaďte. Polovinu odvaru užívejte po lžičkách během dne.

kostival lékařský
Autor fotografie: H. Zell – Own work, CC BY-SA 3.0, Link

Na krvácející hemeroidy

Lék na krvácející hemeroidy se nanáší lokálně. Do 250 ml vody dejte 30 g oddenku nakrájeného na drobné kousky a povařte 10 minut. Po scezení můžete užívat.

Na nežity a zhmožděniny

K tomuto účelu povařte 50 g oddenku v půl litru vody. Po deseti minutách odstavte a do odvaru namáčejte obklady, které přiložíte na postižená místa. Na zhmožděniny se používají studené obklady, ale na nežity (běžné bakteriální infekce vlasových folikulů) obklady teplé.

Dalším možným lékem je 4 až 6 čerstvých kořenů omytých, jemně nasekaných a krátce smažených. Takto připravenou směs nechte přes noc odstát a druhý den znovu zahřejte. Tekutou směs přeceďte přes hadřík a pořádně vyždímejte. Přidejte trochu včelího vosku a řádně promíchejte. Takto připravenou mast přelijte do kelímku (například od spotřebovaného krému) a uchovávejte v lednici. Dle potřeby užívejte lokálně na postižená místa. 

Na bolesti kostí, šlach a svalů

Pro bolesti kostí, šlach a svalů budete potřebovat čerstvý kořen. Ten nastrouhejte na gázu a obvazem jej upevněte na postižené místo. Nechte jej působit několik hodin – klidně i přes noc. Jestliže není možné sehnat čerstvý kořen, lék můžete připravit i ze sušeného oddenku a to tak, že jej rozemelete na prášek, který smícháte s malým množstvím horké vody a několika kapkami oleje (který máte zrovna po ruce). Tento lék je vhodnou léčbou i pro tzv. tenisový loket či rameno.

Přísada do koupele

Listy rostliny můžete využít na přípravu léčivé koupele a to tak, že 500 g čerstvých listů necháte přes noc namočené v pěti litrech studené vody (použít můžete také sušené listy). Druhý den přiveďte k varu a přeceďte do vody ve vaně.

Na podlitiny a kožní záněty

Čerstvý kořen kostivalu, brambory a celer nastrouháme a přiložíme jako obklad na postižené místo. Množství je dva díly kostivalu na jeden díl brambor a jeden díl celere.

kostival
Autor fotografie: Quendel – Own work, CC0, Link

Zdravotní účinky kostivalu

Čaj připravený z kořene této rostliny se používá na léčbu kašle a dalších plicních onemocnění. V minulosti se kořen rostliny nakládal do žitné kořalky a používal zevně na všechny otevřené rány. Tato rostlina dokázala vyléčit nejrůznější kožní onemocnění, jako jsou oděrky, pohmožděniny nebo i krvácející rány. Kostival totiž má vlastnosti zastavit krvácení.

Zlomené kosti a hojení ran

Existují stovky příběhů, v nichž lidé vítají zázračnou rychlost léčení zlomených kostí pomocí kostivalu. Tak například tablety připravené z těchto rostlin byly mezi prvními, které se používaly v krabičkách první pomoci ve druhé světové války. Tak široce známá byla schopnost této byliny urychlit hojení kostí a ran.

Kostival obsahuje rostlinné chemikálie allantoin a kyselinu rosmarinovou. Allantoin je schopen urychlit buněčnou mitózu (což znamená, že urychluje proces růstu nových tkání), zatímco kyselina rosmarinová pomáhá zmírňovat bolest a zánět. Allantoin je dokonce součástí vývojového procesu plodu – placenta obsahuje tuto sloučeninu, jak dítě roste, případně se zmenšuje, jakmile je dosaženo plné zralosti. I v mateřském mléce je dítěti po narození dodávána malá zásoba allantoinu.

Kostival také obsahuje vitaminy a minerály podporující kost, jako je vitamin C, vápník a hořčík.

Ve většině případů se bylinka používá ve formě obkladů a mastí lokálně pro usnadnění hojení kostí a ran. Je velmi důležité zajistit, aby rány byly před použitím této rostliny zcela čisté – je to proto, že kůže může znovu růst tak rychle, že dokáže zachytit všechny zbytky, které zůstaly v ráně.

Bolesti svalů a kloubů

Aplikace kostivalu dokáže zlepšit hojení a odezvu bolesti modřin, výronů, bolestivých svalů a kloubů, které se týkaly zejména cvičení.

Zdraví kůže

Léčivé vlastnosti bylinky také zahrnují pokožku a její zázračná složka – allantoin – hydratuje, přirozeně odlupuje, opravuje, chrání a zklidňuje pokožku. Díky vysokému antioxidačnímu účinku pomáhá lokální aplikace rostliny také snižovat aktivitu volných radikálů na kůži.

Přirozený allantoin, který se vyskytuje v kostivalu, může skutečně pomoci snížit abnormální zahušťování kůže způsobené „keratinizací“ – pokud je to mimo rovnováhu, produkuje se více keratinu než obvykle a změní se struktura bariérové funkce. Allantoin interaguje s keratinem kůže a ztenčuje abnormální tlustou vrstvu stratum corneum, a to je důvod, proč je allantoin známý tím, že zanechává pokožku hladkou.

Kostival lze také použít k úlevě od podráždění kůže, jako jsou vyrážky, spálení od slunce a bodnutí hmyzem.

Kostival lékařský

Závěr – buďte opatrní!

Terapeutické použití kostivalu je omezeno kvůli jeho toxicitě. Omezený počet klinických studií ukazuje krátkodobou účinnost místně aplikovaných přípravků kostivalu bez alkaloidů při odírání kůže a zánětlivých stavech. Proto je jeho perorální podávání značně omezené z důvodu možného poškození jater. Navíc, protože jeho alkaloidy jsou absorbovány kůží, nemělo by použití kostivalu ve formě obkladu přesáhnout expozici alkaloidů 100 mcg/den. Takže pokud jej chcete začít používat, dejte si pozor na správné dávkování.

Foto

Více fotografií kostivalu lékařského naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Object moved. WebMD – Better information. Better health. [online]. Dostupné z:https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-295/comfrey

How to Grow and Care for Comfrey. The Spruce – Make Your Best Home [online]. Dostupné z: https://www.thespruce.com/growing-comfrey-1402605

A Modern Herbal | Comfrey. Botanical.com [online]. Dostupné z: https://botanical.com/botanical/mgmh/c/comfre92.html

https://www.cambridgenaturals.com/blog/comfrey-symphytum-officinale

Comfrey | Herbs are Special. Herbs are Special – Free Herb, Sprout and Self Sufficiency Information [online]. Copyright © 2019 [cit. 13.08.2019]. Dostupné z: https://herbsarespecial.com.au/plant-information/herb-information/comfrey/

Comfrey: Uses, Risks, and Takeaways. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Dostupné z:https://www.healthline.com/health/what-is-comfrey#takeaway

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button