Nezařazené

Jitrocel kopinatý je účinným pomocníkem proti kašli

Jitrocel kopinatý je bylinka, se kterou se setkal určitě každý z nás. Je typický svou růžicí, kterou vytvářejí přízemní listy. Z nich pak vyrůstá větší množství delších stvolů, na kterých se objevují charakteristické květy – klasy válcovitého tvaru, hnědé barvy, s drobnými květy bělavé a někdy nahnědlé barvy. Léčivých účinků jitrocele se využívá nejen v lidovém léčitelství.

Obsah účinných látek

Ty se nacházejí především v listech. Jedná se o látky slizového charakteru, dále pak kyselinu křemičitou a citronovou, některé druhy enzymů, třísloviny, vitamín C, zinek a kumariny. Léčivé přínosy mají především látky slizovité.

Léčivé účinky a používání bylinky

Díky obsahu slizovitých látek má jitrocel kopinatý pozitivní účinky při výskytu kašle či obtížích spojených s dýchací soustavou. Kromě toho také nabízí vlastnosti protizánětlivé a antibiotické. Ty se využívají pro lepší hojení řezných nebo tržných ran. V lidovém léčitelství se čerstvé listy přikládají i na místa po bodnutí hmyzu.

Jitrocelové listy, čerstvé i sušené, se používají pro přípravu čajů, jako součást bylinných směsí určených proti zánětům nebo na podporu trávení. Jsou vhodné i pro přípravu obkladů.

V lékárnách a bylinných obchůdcích můžeme zakoupit jitrocelový sirup, který pomáhá při kašli a obtížích spojených s dýchacími cestami.

Mezi další zdravotní výhody, které jitrocel nabízí, patří podpora mikrobiální rovnováhy ve střevech, příznivý vliv na klouby, posílení imunity, podpora trávení a funkcí jater, účinky antioxidační a močopudné. Je tedy vhodným prostředkem při obtížích spojených se zánětem močového měchýře nebo močových cest. V tomto případě si můžeme z listů připravit čaj. Odvar z jitrocelových listů se používá v lidovém léčitelství pro přípravu obkladů, jež se přikládají na postižená místa.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button