V poslední době často slýcháváme o bezlepkové dietě. Drží ji nejen lidé, kteří mají na lepek alergii, ale i ti, kteří se snaží o redukci hmotnosti. Je lepek opravdu pro naše zdraví škodlivý, či je bezlepková dieta „trendem“ posledních let.
Co vlastně je lepek?
odborným název gluten je bílkovina obsažená v obilí. Nejvíce se vyskytuje v pšenici, ovsu a ječmenu. Logicky vás tedy napadne, že je obsažena v pečivu. To je pravda, možná vás ale překvapí, že lepek se vcelku v hojné míře nachází v těstovinách,ale i například v kečupu, v tvrdém alkoholu, v müsli. A dáte-li si v restauraci omáčku, nebylo by žádným překvapením, že byla zahuštěna moukou – a samozřejmě tedy obsahuje lepek.
Je opravdu škodlivý?
Lékaři tvrdí, že zdravá střeva by si měla s lepkem poradit. Jeho absence by mohla u někoho vyvolat nadměrnou únavu, podráždění, špatné soustředění, ochablost. Na druhou stranu je pravda, že při nadměrném příjmu potravin s obsahem lepku se tloustne. A že ho obecně přijímáme více, než je pro náš organismus vhodné je očividné – Evropané – včetně nás Čechů obsadili čelní místa v žebříčku obezity.
Je prokazatelné, že počet lidí alergických na lepek vzrůstá. Nejznámějším projevem je celiakie, kdy lidské tělo lepek není schopno absorbovat, může dojít k poškození sliznice střev, čímž se naruší vstřebávání živin do organismu. Tito lidé opravdu musí lepek ze svého jídelníčku vynechat.
Čím ho nahradit?
Naštěstí v dnešní době máme dost možností zakoupit bezlepkové potraviny, což ocení právě celiaci. Ti, kteří chtějí zhubnout, vynechají klasické pečivo a nahradí ho výrobky z kukuřičné, pohankové nebo špaldové mouky. Zařaďte do svého jídelníčku více luštěnin, rýže, brambor. Pokud se neobejdete bez pečiva, jezte alespoň to celozrnné a nejlépe po ránu, aby tělo mělo dostatek času se s lepkem „poprat.“ A nezapomínejte na dostatečný příjem ovoce a zeleniny, vláknina v něm obsažená usnadňuje vstřebávání lepku.
Příznaky alergie na lepek
Nerozpoznaná alergie na lepek by mohla vést, jak výše zmíněno, k poměrně závažným zdravotním komplikacím Pokud máte tyto obtíže – objevuje se vám kožní vyrážka, špatně trávíte, trpíte plynatostí, nadýmáním, průjmem, nebo naopak zácpou, cítíte se často unavení a ospalí, i po dostatečném spánku, máte pocit závratě, nesoustředění, někdy i bolesti kloubů, kyčlí – je vhodné nechat si udělat vcelku jednoduché testy u lékaře a předejít tak zbytečnému ohrožení svého zdraví.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.