Lichořeřišnice je jednoletá nebo vytrvalá bylina, jejíž domovinou jsou severní tropické oblasti Jižní Ameriky. Postupně se rozšířila i do dalších oblastí a světadílů. Nachází své uplatnění nejen v lidovém léčitelství, ale také v kosmetice nebo v kuchyni.
Lidové léčitelství
Díky svým antibakteriálním a insekticidním účinkům je v lidovém léčitelství využívána především při obtížích s močovými cestami, k léčbě nemocí ledvin a dýchacích cest. Je to dobré diuretikum, lze ji použít při léčbě kožních obtíží a funguje i jako přírodní antibiotikum.
Tinktura ze semen
Suroviny pro přípravu:
- hrst semen lichořeřišnice
- 40% alkohol
- uzavíratelná nádoba
Postup přípravy:
Semena lichořeřišnice pokrájíme na poloviny, poskládáme do nádoby, zalijeme alkoholem a řádně uzavřeme. Sklenici se směsí postavíme na teplé a suché místo, pozor na přímé slunce. Necháme takto 14 dnů. POZOR – je potřeba sklenici denně protřepávat. Alkohol se tak snáze dostane do semen, díky čemuž je zajištěno dostatečné vstřebání účinných látek. Po uplynutí požadované doby směs přecedíme, nejlépe přes čisté plátýnko, semena řádně vymačkáme. Vzniklou tinkturu přelijeme do uzavíratelné nádoby a uchováváme v chladu.
Tinkturu můžeme použít jako antibakteriální kůru preventivně. Provádí se 1x za rok. Po dobu 8 týdnů se užívá 3x denně 15 kapek.
Při nachlazení, zánětech průdušek, při chřipce užíváme po dobu 14 dnů 3x denně 20 kapek.
Při zánětu močových cest je dávkování po dobu 20 dnů 3x denně 15 kapek.
Nálev/čaj
Suroviny pro přípravu:
- řezané sušené listy – 1 lžička nebo řezané čerstvé listy – 2 lžičky
- šálek horké vody
Postup přípravy:
Sušené nebo čerstvé listy zalijeme horkou vodou a necháme louhovat po dobu 10 minut. Jako preventivní prostředek popíjíme 1x denně, v případě obtíží 3x denně.
Kosmetika
Zde se používá především proti vypadávání vlasů, proti lupům nebo pro zpevnění kůže. Šťáva z vymačkaných listů pomáhá proti svědění kůže.
Spařená je vhodná pro koupele, které ulevují od migrény a bolestí svalů.
Nálev na vlasy
Suroviny pro přípravu:
- hrst čerstvých listů
- vroucí voda
Postup přípravy:
Listy přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat do vychladnutí. Následně přecedíme a použijeme při oplachu vlasů.
Vlasové tonikum
Suroviny pro přípravu:
- 100 g lichořeřišnicové natě
- 100 g listů kopřivy
- 100 g natě brčálu barvínku
- 25 g cibule
Postup přípravy:
Všechny suroviny pokrájíme, naložíme do 0,7 litru 90% lihu a uložíme na tmavé a teplé místo, kde ponecháme po dobu 14 dnů. Následně směs přefiltrujeme a vtíráme po umytí do vlasové pokožky. Používáme 1x za 14 dní.
Odvar proti lupům
Suroviny pro přípravu:
- 2 hrsti natě lichořeřišnice
- 1 litr studené vody
Postup přípravy:
Nať dáme do kastrolu, zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a vaříme přikryté na mírném ohni, po dobu 10 minut. Následně odstavíme, ještě necháme 15 minut louhovat a slijeme. Odvar používáme pro poslední oplach vlasů po umytí.
Extrakt pro posílení vlasů
Suroviny pro přípravu:
- 1 díl kořene z kopřivy
- 1 díl kořene z lopuchu
- 1 díl květu z měsíčku lékařského
- 2 díly lichořeřišnice
- 1 litr 60% lihu
Postup přípravy:
Všechny přísady smícháme, zalijeme lihem, umístíme na teplé místo a necháme louhovat. Následně scedíme a exktrakt přelijeme do skleněné lahve. Používáme po umytí na vlasovou část hlavy, kam exktrakt jemně vmasírováváme.
Kuchyně
Listy, květy i poupata mají obdobnou chuť jako řeřicha nebo ředkvičky. Skvěle dochutí zeleninové saláty a lze je využít i jako přízdobu na chlebíčky, kuskus či těstoviny. Ideální je využití v syrovém stavu.
Ocet z lichořeřišnice
Rostlina propůjčí octu chuť která je něco mezi hořčicí a ředkvičkou. Je vhodný na dochucení salátů.
Suroviny pro přípravu:
- ocet
- lichořeřišnice – mohou to být pouze poupata, ale i květy, plody nebo celé listy i s řapíky
Postup přípravy:
Do skleněné lahve vlijeme ocet a přidáme části rostliny. Je potřeba, aby byly celé ponořené do octa, v němž mohou zůstat po celou dobu, dokud ocet nespotřebujeme. Barevné květy jej mohou zbarvit červeně.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos