Přírodní léčbaZdraví

Jak na pálení žáhy?

„Zchladit si na někom žáhu“ je staré pořekadlo, které všichni známe.  Žáha nás však může i pálit a to je záležitost velmi nepříjemná a rovněž pro většinu z nás známá.  Odborně se tento jev, kdy pociťujeme nepříjemné pálení v krku a hromadění kyselých šťáv v ústech, nazývá pyróza.

 Co je pálení žáhy?

Jde vlastně o fyziologický jev, kdy se žaludeční šťávy vrací do jícnu. Tím dráždí povrch sliznice vyvolávají nepříjemný pocit pálení žáhy. Pyróza je tedy vlastně nereflexivní, nekřečovité částečné zvracení při procesu trávení.

Proč k pyróze dochází?

Jeden z nejčastějších důvodů je životospráva. Pokud jíte nezdravě, nepravidelně, nebo v pozdních nočních hodinách, jste přímým adeptem na pálení žáhy. Náš zažívací systém má problém strávit „přívaly“ potravy, nebo mastná a těžká jídla a jedním z důsledků je právě pyróza.

Dalším důvodem opakovaného pálení žáhy je požívání suchého vína, silné kávy, pálivé koření, cibule, zelí, luštěniny, rovněž někdo může být citlivý na příliš horká, nebo naopak studená jídla, kouření, nebo dokonce stres.

Někdy k pyróze dochází v důsledku brániční kýly, kdy část žaludku prostoupí bránicí otvorem pro jícen a tím pádem se žaludeční šťávy dostanou zpátky do jícnu. Pak je na místě problém konzultovat s lékařem.

Jak na pálení žáhy?

Odpověď je nasnadě. Samozřejmě  dodržovat správnou životosprávu a eliminovat výše zmíněné rizikové potraviny. Snažte se jíst menší porce několikrát denně a pravidelně, omezte pití kávy, alkoholu.

Když už nás žáha přesto začne pálit, kupte si obyčejnou žvýkačku. Ta by vám měla okamžitě pomoci, neboť vytvoří v ústech sliny, jež neutralizují kyselé šťávy z trávícího traktu. Dále pomáhá konzumace zázvoru, můžete ho přidat do jídel, nebo popíjet jako čaj. Proti pyróze pomáhá česnek, med, aloe vera. Výborná na neutralizaci žaludečních  šťáv je i skořice. Vařte ji s vodou cca minut, (2dcl vodyna lžičku skořice), oslaďte medem a popíjejte. Rovněž by vám měla pomoci konzumace mandlí banánů, melounu, ze zeleniny chřest, brokolice, květák.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button