Atopický ekzém je zánět kůže většinou alergického původu. Příčin, které mohou ekzém vyvolávat je celá řada. Výjimečně může mít i nealergickou příčinu, např. nadměrnou suchost kůže. Atopický ekzém se může objevit už v kojeneckém věku a obvykle jde pak o onemocnění celoživotní, kdy se střídá období „klidu“, ekzém se neprojevuje a obdobím „vzplanutí“ se silným výskytem ekzému. Někteří odborníci ho považují za psychosomatické onemocnění, kdy se toto onemocnění kůže zhoršuje pod vlivem stresu, což potvrzují mnozí pacienti. Ekzém není nakažlivý
Projevy atopického ekzému
Atopický ekzém má různé projevy. Obvykle má pacient na kůži začervenalá, šupinatá místa, které intenzivně svědí . Jejich škrábání však onemocnění ještě zhoršuje, hrozí zanešení infekce do ložiska. Ty se objevují především v záhybech těla, na rukou, nebo nohou – v podkolení, či vnitřní straně předloktí, v podpaží. Mohou se však objevit i na obličeji, na bříškách prstů, nebo za ušima.
Jak ekzém léčit?
Je to v každém případě běh na dlouhou trať, obrňte se trpělivostí. Prvním krokem by měla být návštěva kožního lékaře, který ve spolupráci s alergologem určí alergeny, na které váš organismus negativně reaguje. Mohou to být různé potraviny, např, ořechy, sezam, mléčné výrobky apod. , nebo zvířecí srst, saponáty, prach apod. Na základě toho pak lékař určí léčbu, která obvykle spočívá v nanášení mastí na postižená místa.
Co můžeme dělat my?
Jak si však můžeme pomoci sami s léčbou ekzému? Nespoléhejme jen na masti od lékaře, i my sami můžeme udělat dost proto, abychom se ekzému zbavili, nebo alespoň eliminovali příznaky.
- Koupání – určitě se nedoporučuje naložit se na hodinu do vany navrch s pěnou. Optimální je krátká sprcha, maximálně dvakrát denně. Sprchové gely používejte co nejméně, nebo jen ty, které jsou určeny pro alergiky. Pokud se nechcete vzdát poležení v teplé vaně, zkuste do ní nasypat trochu mořské soli, ideálně z Mrtvého moře. Možná vás to zpočátku bude trochu štípat, ale to rychle přejde a pro vaši ekzematickou pokožku bude mít tato lázeň pozitivní účinky.
- Oblečení – váš šatník by měl tvořen oblečením z bavlny, či vzdušných přírodních látek. Vlny, umělá vlákna vaši pokožku dráždí, nedovolí jí správně dýchat, ekzém se pak zhoršuje. Také při praní. Kupte si šetrný prací prostředek.
13
- Přírodní krémy a sádlo – na trhu dnes naleznete bezpočet krémů, pleťových mlék a gelů. Pokud trpíte ekzémem, volte ty přírodní, bez přidaných parfemaccí a dalších chemických látek, např. bambucké máslo, kokosový olej. Existují samozřejmě speciální přípravky pro alergiky, ty jsou však poměrně finančně náročné. Můžete používat obyčejné vepřové sádlo, které je velmi podobné lidskému tuku a dodá pokožce potřebné minerály a vitamíny na přírodní bázi. Můžete také používat i obyčejnou vazelínu, která je stejně jako sádlo cenově dostupná.
- Životospráva – i tady platí zásada co nejvíce akcentovat přírodní potraviny. Vyhýbejte se konzervám, chemicky upraveným jídlům, barvivům. Také dráždivá jídla, ostře kořeněná nejsou vhodnou volbou. Ekzém také obvykle zhoršují rajčata, nebo kyselé zelí, citrusy. Rovněž nepijte slazené nápoje, umělé džusy. Pijte vodu, neslazené bylinkové čaje, pravé ovocné šťávy jen v malém množství. Ideální jsou ze zelené zeleniny a červené řepy s mrkví, která zároveň čistí játra, což je pro ekzematiky velmi důležité. Rovněž je doporučována konzumace zeleného ječmenu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.