V západní Evropě neustále přibývá dětí i dospělých, které trápí kožní problémy – nejrůznější druhy ekzémů a alergií. Podle statistiky každé třetí dítě v Evropě má tyto potíže. Svědivé vyrážky, podrážděná místa na kůži, ale i chronická rýma, oteklé oči, dýchací potíže, někdy vedoucí k astmatu – to vše jsou symptomy tohoto onemocnění 21. století. Navštěvujeme tedy alergologa, či kožního lékaře, užíváme různé vakcíny, potíráme se nejrůznějšími mastmi. Někdy nám pomohou, někdy ne. Čínská medicína má na tyto problémy poněkud jiný názor.
Ekzém
Příčinou ekzému je podle čínské medicíny vrozená konstituční slabost, strava, prostředí, nadměrné či nevhodné užívání antibiotik. Dráha ledvin je oslabena, do těla je zanesena „horkost,“ toxiny, které vytvářejí v těle horko a vlhko. Vzniká pak nerovnováha, která se projeví ekzémem.
Léčení
východní medicín říká, že horko RE je třeba ochladit, vysušit vlhkost, a posílit a osvěžit vysušenou krev. Lidově bychom tento postup mohli nazvat čištěním krve. Léčba se pak provádí podle stavu kůže, přičemž 50% léčby je založeno na úpravě stravy.
Co je vlhko a horko?
V čínské medicíně se pro tento často používaný termín používá pro označení prostředí, které se dá přirovnat ke skleníku – uzavřené vlhké a parné místnosti, která je ideální pro růst rozličných druhů plísní, mikrobů, virů a bakterií. Ty se množí v našem organismu. Důsledky se tvoří na různých oblastech těla.
Projevy horka a vlhka
Nadměrné vlhko a horko se může projevit nejen ekzémy a dalšími kožními potížemi, ale i nechutenstvím, pocitem tlaku v břiše, průjmem, měkkou stolicí, neustálým pocitem žízně, výtoky z nosu, pálením očí, gynekologickými problémy. Záleží ale na tom, jaká složka v těle převládá –potom mohou nastat opačné příznaky – zácpa, absence žízně, apod.
V západní medicíně tomuto stavu odpovídají tyto diagnózy:
obezita, cukrovka, žlučníkové kameny, Crohnova choroba, žaludeční vředy, žloutenka a samozřejmě kožní ekzematické projevy.
Doporučované potraviny pro léčbu těchto příznaků:
- Zelenina: cuketa, celer, fazole,lilek, okurka, olivy, kapusta, chřest, špenát, čínské zelí
- Maso: vepřové
- Ryby: sladkovodní ryby
- Ovoce – banány, meloun, ořechy a semena
- Měli bychom pít vodu, nebo zelené čaje, užívat vinný ocet a sójový olej.
Nedoporučované potraviny:
Mastná a tučná jídla, smažená a grilovaná jídla, sladkosti, mléčné výrobky, tvrdý alkohol.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.