
Délku trvání účinků bělení zubů ovlivňuje mnoho faktorů. Přirozená barva zubů, individuální predispozice, účinnost metody bělení, strava a konzumace návykových látek – to jsou jen některé z nich. Co bychom měli mít na paměti, než se rozhodneme pro bělení zubů? Je třeba se na to připravit? Bělení zubů doma nebo v ordinaci – která metoda bude pro nás nejlepší? Na co nesmím zapomenout po bělení zubů u zubaře?
Proč si bělit zuby?
S obdivem sledujeme filmové hvězdy, televizní moderátory, vývoj vzhledu fotbalistů, herců a dokonce i politiků. Při pohledu na fotografie z počátků kariéry dnešních celebrit můžeme být v mnoha případech opravdu ohromeni. Někdy je téměř nemožné v nich rozpoznat dokonalé, usměvavé tváře, jejichž majitelé dnes kralují na titulních stránkách časopisů. Sněhobílý úsměv není jen o tom, že vypadáme atraktivněji a cítíme se lépe. Dobře udržovaný chrup má také vliv na naše zdraví, větší sebevědomí a sebeúctu.
Metoda je důležitá, ale…
Když stojíme před volbou, zda podstoupit bělení zubů v zubní ordinaci, nebo hledat správný a bezpečný přípravek k domácímu bělení zubů, často se nejprve zamýšlíme nad tím, zda budou výsledky našich snah uspokojivé.
Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. Faktorů, které ovlivňují účinnost a dlouhodobost účinků bělení zubů, je celá řada. Proto nejsou výběr správné metody nebo nalezení účinného bělicího přípravku vždy snadné. Než se rozhodneme začít a než vybereme samotnou metodu bělení, je vhodné důkladně zvážit, jaká jsou naše očekávání ohledně výsledků, individuální predispozice a stav zubů, stejně jako finanční možnosti.
Neméně důležité jsou přirozené predispozice – při mírně žlutém odstínu zubů a drobných skvrnách lze dobrých výsledků dosáhnout použitím bělicí zubní pasty od osvědčeného výrobce. V případě tmavších odstínů zubů a hlubokých skvrn může být nezbytné použít invazivnější metody v zubní ordinaci.
Samotná účinnost bělicích zákroků, ať už prováděných doma nebo v zubní ordinaci, je totiž silně závislá na přirozené barvě našich zubů. Přirozený odstín úzce souvisí s barvou dentinu, tkáně, která se nachází pod zubní sklovinou – ta může být nažloutlá, našedlá nebo dokonce nahnědlá. S přibývajícím věkem, kdy se vrstva skloviny ztenčuje, proto zuby získávají žlutý nebo šedý nádech.
Účinnost bělicích procedur je také silně závislá na povaze skvrn na našich zubech, na tom, zda se jedná o povrchové nebo hluboké skvrny. V případě hlubokých skvrn bude nejlepší konzultace v zubní ordinaci a celkové posouzení stavu zubů zubním lékařem, což umožní vybrat nejlepší a nejuspokojivější metodu bělení zubů.
Pokud zvolíme správnou metodu a dosáhneme uspokojivého výsledku bělení, obvykle začneme přemýšlet o tom, jak dlouho se tento efekt na našich zubech udrží. Bez ohledu na zvolenou metodu a dosažené výsledky nesmíme zapomínat, že trvanlivost bělení zubů je do značné míry ovlivněna našimi každodenními návyky: správnou ústní hygienou, životním stylem, návykovými látkami, ale i stravovacími návyky a dietou.
Bělení zubů – doma nebo v ordinaci?
Nespornou výhodou profesionálního bělení zubů u zubaře je možnost dosažení rychlých výsledků, které jsou viditelné již po první návštěvě u zubaře. Zubní lékař je navíc schopen před výběrem metody bělení a zahájením celého postupu přesně posoudit stav našich zubů a v případě potřeby může okamžitě provést nezbytné hygienické zákroky, které zuby řádně připraví a ovlivní účinnost samotného bělení. Jedná se především o pískování a scaling, které umožní odstranit usazeniny a zubní kámen.
Jednou z metod, které nabízejí profesionální zubní ordinace a kliniky, je laserové bělení zubů. Zákrok spočívá v aplikaci bělicího přípravku, obvykle na bázi vysoké koncentrace peroxidu vodíku, a následném několikanásobném ozáření laserem emitujícím světlo. Už po jednom sezení, které obvykle trvá zhruba 60 minut, je možné vybělit zuby až o několik odstínů. Obliba laserového bělení zubů roste právě díky tomu, že touto metodou můžeme dosáhnout uspokojivých výsledků ve velmi krátkém čase – již po první návštěvě. Aplikace speciální ochranné bariéry v podobě tekutého kofferdamu na dásně je zároveň chrání před možným popálením během zákroku – bělení zubů laserem je díky tomu bezpečným zákrokem.
Rychlých výsledků při bělení lze dosáhnout také pomocí specializovaných, koncentrovaných bělicích přípravků používaných zubním lékařem, jejichž účinek je zesílen speciální lampou. Takové ošetření v ordinaci trvá obvykle asi 60 minut a výsledky jsou viditelné již po první aplikaci přípravku. Stává se však, že si po takovém bělení pacienti stěžují na citlivost zubů.
Poněkud jinak to vypadá v případě bělicích nástavců, jejichž použití vyžaduje čas a několik návštěv v zubní ordinaci. Před zahájením bělení je totiž nutné pořídit otisky, které se použijí pro zhotovení sádrových modelů, na jejichž základě se připraví personalizované nástavce. Pacient je obdrží spolu se specializovaným bělicím gelem, který si může aplikovat sám doma. Nástavce je třeba nosit několik hodin, nejlépe v noci. Proces bělení zubů pomocí nástavců zhotovených zubním lékařem trvá v průměru 2 týdny. Riziko přecitlivělosti po ošetření je v tomto případě nižší a výsledky vydrží relativně dlouho.
Kombinace obou výše uvedených metod: bělení v ordinaci a používání domácích nástavců, může přinést ještě lepší výsledky.
Bělení zubů doma
Pokud máme zdravé zuby a neočekáváme drastickou změnu barvy, můžeme použít domácí metody bělení zubů. Nejoblíbenějším způsobem je používání specializovaných zubních past, které nenarušují sklovinu a jsou bezpečné i pro každodenní použití. Díky stále pokročilejší technologii a využití účinných aktivních látek v těchto přípravcích je domácí bělení zubů bezpečné a umožňuje dosáhnout uspokojivých výsledků. Důležité je, že při pravidelném používání pasty umožňují odstranit stávající skvrny, ale působí také preventivně a snižují riziko vzniku nových.
Pro bělení zubů v domácím prostředí lze také použít pásky, gely a aplikátory. Díky nim je možná přesnější aplikace bělicích látek. Použití aplikátorů, které obvykle obsahují výše zmíněný peroxid vodíku, umožňuje pohodlně aplikovat přípravek na každý zub zvlášť a bezpečně odstranit skvrny i během spánku.
Bělejší zuby na delší dobu
Bez ohledu na použitou metodu můžeme každý den sami přispět k tomu, aby byly výsledky bělení zubů trvalejší. Výsledky vydrží déle, pokud omezíme konzumaci nápojů a potravin zvyšujících riziko vzniku skvrn, jako je silná káva, čaj a bylinné čaje, červené víno a další barevné alkoholické nápoje, stejně jako sladké nápoje a sladkosti (žvýkačky, želé bonbóny apod.). Bezprostředně po ošetření v zubní ordinaci nebo při domácím bělení zubů bychom také měli ze svého jídelníčku zcela vyloučit koření, ovoce a zeleninu, které mohou zuby zabarvit. Máme tím na mysli lesní plody, mrkev, červenou řepu, papriku, rajčata, třešně a také koření, které je barevně výrazné, jako je například kurkuma nebo kari. Takzvaná bílá dieta by se měla dodržovat 48 hodin po bělicích zákrocích u zubaře. V tomto období jsou zuby obzvláště citlivé a náchylné k absorpci různých barviv z potravin a nápojů. Doporučuje se také úplně přestat kouřit (nejen naše zuby nám za to poděkují).
Nezapomínejme, že ani ty nejúžasnější bělicí zákroky nám nezaručí krásný úsměv. Bělení je pouze jednou z metod, jak toho dosáhnout – důležitý je komplexní přístup k ústní hygieně, pečlivé čištění zubů kartáčkem a zubní nití, správný výběr zubních past a hygienických přípravků, změna nevhodných stravovacích návyků, eliminace návykových látek a také pravidelné stomatologické prohlídky a nezbytná ošetření u zubního lékaře.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.