Snad všichni známe pocity frustrace, vzteku a citové nestability bez zjevného důvodu. Není to tak, milé dámy? Za vinou stojí často hormony, bez ohledu na to, co vám tvrdí váš partner. Také si myslí, že je to z vaší strany chabá výmluva?
Hormony znamenají pro ženu ve skutečnosti více, než si dokážeme vůbec představit. Hrají velmi důležitou roli ve zdraví ženy a její pohodě. Když jejich hladina kolísá, mohou mít vliv na náladu, sexuální touhu, ale pozor, i na ovulaci a plodnost!
Co způsobuje hormonální nerovnováhu?
Důvodů, proč dochází k hormonální nerovnováze, je hned několik, např. menopauza, těhotenství, menstruační cyklus a antikoncepční pilulky. Z nepřímých faktorů se na ní podílí i životní styl, nekonzistentní spánek, stres, špatné stravování a nedostatek pohybu. Ostatní příčiny mohou souviset s problémy štítné žlázy nebo cukrovkou.
Společné znaky hormonální nerovnováhy
Poruchy spánku
Mnoho žen před periodou těžko usíná. To může být způsobeno prudkým poklesem hormonu progesteronu těsně před nástupem menstruace. Když jeho hladina klesne, můžete se cítit neklidně a tím pádem se vám i hůře usíná a přes den soustředí.
Přetrvávající akné
V důsledku hormonálních změn se horší i pleť. V období před nástupem menstruace může žena trpět zvýšeným výskytem akné, za kterým stojí zase androgeny (mužské hormony jako je testosteron). Testosteron stimuluje nadbytečnou produkci mazu, který způsobuje ucpávání pórů. Ve výsledku máte na obličeji pupínky, skvrny i odumřelé kožní buňky. Čím vyšší je hladina testosteronu u žen, tím hůře se udržuje hormonální stabilita.
Zamlžená paměť
Zapomínáte na určité věci? Např. kam jste si dali peněženku nebo v kolik hodin vás vyzvedne přítel? Pokud jste v nedávné době prožily velké množství stresu, vaše tělo produkuje vysoké hladiny stresového hormonu – kortizolu. Několik studií prokázalo, že trvale vysoké hladiny kortizolu jsou překážkou ve vaší schopnosti učení a paměti.
Konstantní hlad
Důležité je zdravě jíst a cvičit. Máte chuť na sladké a tloustnete? Místo toho sportujte a dopřejte si zdravou svačinku. Vyšší hladiny adrenalinu zapříčiňují touhu po jídle. Hormon hladu „ghrelin“ stimuluje chuť k jídlu, zatímco leptin ho potlačuje. Lidé, kteří spí denně méně, než sedm hodin, mají tendenci přibývat na váze, oproti těm, co spí déle.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.