Babské radyBylinkyZdraví

Divizna na játra, proti kašli, na kožní obtíže i imunitu

Divizna je rostlina rozšířená po celém území Evropy. Pro svůj růst nepotřebuje žádné speciální podmínky, je celkem nenáročná. Prospívá dokonce i tam, kde jsou půdy chudé na živiny i vláhu. Setkat bychom se s ní mohli i na místech se základem kamenitým, štěrkovým nebo hlinitým.Velmi často se vyskytuje na rumištích, skládkách nebo v příkopech podél komunikace. Co se pH týká, ideální je zásadité nebo neutrální. Vzhledem ke své výšce může růst i na místech, kde se vyskytují rostliny nižšího vzrůstu. Pokud se rozhodneme pro její pěstování na zahradě, je potřeba pro ni vyhledat takové místo, kde bude dostatek slunečních paprsků, sucho a nebude to místo návětrné. Ideální volbou je mírný svah. Diviznu můžeme velmi snadno vypěstovat ze semínek, která vyséváme během dubna do odplevelené a zkypřené půdy. Postačí je vsypat na povrch a jemně přitlačit do hlíny. Květy můžeme očekávat dalším rokem. Jakmile odkvete, lodyhu neodstraňujeme a necháme ji vysemenit. V přírodě i v zahradách se můžeme setkat s několika různými druhy.

Divizna velkokvětá

Její květy mají léčivé účinky, pozitivně působí na plíce, průdušky a játra. Této vlastnosti využívali již starobylé civilizace.

Jakmile rostlina rozkvete, můžeme čerstvé květy žluté barvy sbírat během dopoledních hodin. Sbírají se bez zelených kalichů. Dají se sklízet během celého léta. Posbírané květy musíme hned sušit, ideální je na přímém slunci, rozprostřené na tmavém papíru nebo plechu. Je potřeba je usušit během jednoho dne. Usušené květy, které si zachovávají svoji žlutou barvu a v ruce chrastí, skladujeme v uzavřené nádobě tak, aby k nim neměly přístup vzduch, světlo a vlhkost, proto nejsou vhodné papírové sáčky nebo krabičky.

  • Obsah účinných látek

V rostlině se nacházejí saponiny, sliz, třísloviny, flavonoidy, malé množství silic, žluté barvivo a karotenoidy.

  • Léčivé účinky

Čaj připravený z diviznových květů má protizánětlivé vlastnosti, podporuje činnost jater a sleziny, kromě toho má močopudné účinky. Pomáhá posilovat naši imunitu, má příznivý vliv na dýchací a trávicí soustavu. Také si můžeme připravit obklady na oděrky nebo jako pomoc proti revmatickým bolestem.

  • Čaj proti kašli

Pro jeho přípravu budeme potřebovat 2 lžičky sušených nebo 3 lžičky čerstvých květů. Ty zalijeme šálkem studené, převařené vody a necháme louhovat po dobu osmi hodin. Následně přelijeme přes velmi jemné pláténko, neboť diviznové květy na sobě mají velmi jemné chloupky, které dráždí sliznici. Vzniklý výluh jemně zahřejeme a popíjíme pro lepší odkašlávání, každý den jeden šálek.

  • Diviznový olej

Použít můžeme zavadlé čerstvé nebo sušené květy. Vložíme je do skleněné nádoby a zalijeme kvalitním, za studena lisovaným olejem tak, aby jeho vrstva byla asi centimetr nad květy, zakryjeme utěrkou a necháme po dobu tří týdnů na světlém místě, občas směs jemně protřepeme. Po třech týdnech olej přelijeme přes jemné plátýnko do tmavých lahviček. Používat jej můžeme na křečové žíly, zarudlá místa objevující se na pokožce. Je dobrým pomocníkem při spálení pokožky slunečními paprsky nebo na místa poštípaná hmyzem.

Divizna malokvětá

Jedná se o méně známou rostlinku, která je příbuzná divizny velkokvěté. Často s ní bývá zaměňována. Setkat bychom se s ní mohli v lomech, ve skalnatých oblastech nebo podél cest. Květy obsahují saponiny, sliz, glykosidy a flanonoidy. K léčivým účelům se používají květy, z nichž si můžeme připravit nálev proti kašli, který zmírňuje a pomáhá uvolňovat hlen. Sliz v květech obsažený vytvoří na sliznici dýchací soustavy ochrannou vrstvu, ta má za úkol ji chránit proti vysychání a dráždění a také má vlastnosti antiseptické.

V některých zemích se používají semena pro přípravu oleje. Ten se pak využívá pro zmírnění zánětů a na rány. Lidové léčitelství využívá tento olej na popraskanou pokožku.

Divizna brunátná

Díky svým nádherným sametově fialovým květům patří mezi diviznami k nejkrásnějším druhům.

Pro její pěstování v zahradě je vhodné místo, kde bude přímé slunce a dobře propustná půda, suššího charakteru. Rostlina se velmi snadno množí pomocí semen a to během měsíců května až září.

Divizna černá

Oproti ostatním druhům má tato odlišně uspořádané květy – do svazečků. Květy také obsahují léčivé látky, které pomáhají především proti kašli. Jedná se látky slizovité, saponiny, třísloviny nebo karotenoidy. Nálev připravený z jejích květů může pomoci při kašli, zánětu průdušek a má močopudné účinky.

POZOR

Diviznu není vhodné používat v období těhotenství ani během kojení.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button