Babské radyBylinkyHubnutíZdraví

Čekanka jako náhrada kávy, chutná součást salátu nebo pro podporu činnosti jater či zrychlení metabolismu

Čekanka je rostlina, jejíž zdravotní benefity jsou trochu opomíjeny a její používání není zase tak obvyklé. Možná jste slyšeli nebo používáte čekankový sirup a někdo má v oblibě čekankové puky, z nichž se dá připravit nejen chutný a lahodný salát. Jedná se však o jednu a tutéž rostlinu?

Čekanka obecná

Jde o vytrvalou bylinu s tuhým stonkem a jasně modrými květy, které se objevují během července až října. Jednotlivé rostlinky mohou dorůstat výšky až jednoho metru a spatřit je můžeme podél cest, ale i na louce, v lese nebo na stráni.

V lidovém léčitelství se používá především její nať.

  • Obsah účinných látek

Čekanka obecná obsahuje polyfenoly, které nabízejí antioxidační efekt. Probiotické vlastnosti má inulin. Mezi další tělu prospěšné látky se řadí hořčiny, třísloviny nebo cholin.

  • Zdravotní přínosy

Čekanka obecná má pozitivní vliv na činnost jater, také podporuje vylučování žluči, zrychlí náš metabolismus, podpoří lepší trávení a vítané jsou také její účinky protizánětlivé. V lidovém léčitelství je využívána i při obtížích spojených s močovými cestami – záněty a močové kameny. Jako léčebnou kúru ji můžeme používat po delší dobu, po měsíci je však dobré její používání na týden ukončit.

Čekanku obecnou používá lidové léčitelství také zevně a to především ve formě obkladů, které pomáhají proti bolavým kloubům nebo na některé druhy kožních ekzémů.

  • Kořen jako náhražka kávy

Pokud se rozhodneme pro sběr kořene, nejvhodnější dobou je brzké jaro nebo podzimní doba, ještě než se objeví přízemní mrazíky. Kořen musíme pečlivě očistit, následně jej nakrájíme na tenké plátky a necháme sušit na stinném místě, které je suché a dá se dobře větrat.

  • Květy ocení včelaři

Květy obsahují velké množství pylu, jsou tedy vítané především včelaři.

  • Čekankový sirup

Vyrábí se z kořene čekanky obecné nachází své uplatnění jako sladidlo. Obsahuje velké množství prospěšné vlákniny a také má nízký glykemický index. Lze jej používat nejen jako sladidlo do čaje a studených nápojů, ale také jím můžeme dochutit dezerty, domácí zmrzliny, smoothie a sladké pečivo. Využijeme jej jak v kuchyni teplé, tak i studené.

Čekanka listová

Tento druh čekanky je pouze dvouletý. V prvním roce se vytvoří kořen řepovitého vzhledu a listová růžice. Je pěstována pro své puky, které často tvoří součást zeleninových salátů. Lze je však upravovat i tepelným způsobem – smažit, dusit nebo zapékat.

  • Čekankové puky a jejich zdravotní benefity

Kromě příjemné chuti nabízejí čekankové puky také některé zdravotní benefity. Patří mezi ně obsah vitamínů, minerálů, hořčin, proteinů a inulinu. Také mají nízkou kalorickou hodnotu. Salát z nich připravený má pozitivní vliv na naše trávení, podporuje chuť k jídlu. Vítané jsou i jeho účinky močopudné a mírně projímavé. Pozitivně působí na celý zažívací trakt.

Čekankové puky můžeme zařadit do jídelníčku i v případě, že chceme náš organismus detoxikovat.

  • Pěstování čekanky listové

Semena vysejeme přímo na záhon a to během května nebo června. Jak již bylo řečeno výše, čekanka je dvouletka. Je tedy potřeba na podzim, během října kořeny vyrýt, nechat oschnout, ořezat nať a uložit na místo, kde bude chladno a tma. Druhou fází pěstování je rychlení. To můžeme provádět v hlíně nebo hypodroponickou metodou.

Používání čekanky není vhodné v období těhotenství.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button