HubnutíPřírodní léčbaZdraví

Baobab – prastarý symbol dlouhověkosti s benefity pro naše zdraví

Když se řekne baobab, každému se vybaví Afrika a silueta stromu se ztluštělým kmene a rozložitou korunou, v pozadí se západem slunce. Ne každý však ví, že baobaby, především jejich plody, poskytují celou řadu zdravotních benefitů

Plody baobabu

Jedná se o zelené bobule, které mají podlouhlý a protáhlý tvar. Vzhledem k tomu, že jsou vystavené žhavým slunečním paprskům, tak časem zhnědnou a jejich slupka se stává velmi tvrdou. Pokud se chceme dostat do vnitřku plodu, kde se ukrývají semena, musíme vynaložit velkou sílu. Semena mají podobu pěnových bonbónů bělavé barvy. Mohou se konzumovat čerstvá, ale v obchodech je nalezneme spíše jako rozemletý jemný prášek. Obsahují celou řadu užitečných živin. Patří mezi ně minerály (železo, vápník, hořčík, zinek, sodík, mangan, měď, draslík, fosfor), velké množství vitamínu C, dále pak vitamíny A a B, antioxidanty, polyfenoly nebo kyselina vinná. Dřeň konzumují domorodci čerstvou nebo ji suší. Jako náhradu mléka využívají moučnaté mníšky, které vaří ve vodě. Jádra obsahují bílkoviny a mají chuť podobnou mandlím. Velmi důležitou je i vláknina, která má schopnost zasytit na dlouhou dobu.

plod baobabu

Zdravotní přínosy

Látky, které se nacházejí v plodech baobabu, mají pro náš organismus celou řadu zdravotních přínosů. Podporují prokrvení organismu, mají pozitivní vliv na zažívání, zvyšují obranyschopnost, bojují proti zánětům a jsou účinnými pomocníky při detoxikaci organismu. Do těla postupně uvolňují potřebnou energii. Pozitivně ovlivňují spánek a zlepšují vzhled pleti, neboť podporují produkci kolagenu. Antioxidanty bojují proti škodlivým volným radikálům. Ty způsobují, kromě jiného, také předčasné stárnutí pleti. Díky obsahu vlákniny a polyfenolů mohou pomoci při redukci hmotnosti. Také pomáhají zpomalovat vstřebávání škrobu a tím získáme delší pocit sytosti. Africké lidové léčitelství využívá plody při léčbě střevních obtíží, nevolnosti a proti úplavici.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button