Plody avokáda jsou známé díky svému vysokému obsahu zdravých tuků. Kromě toho nabízejí vlákninu, draslík, vitamíny A, D, E a K a antioxidanty mezi které patří i lutein a zeaxantin. Olej z avokáda vyráběný se používá jak v průmyslu kosmetickém, tak i potravinářském. Obsahuje lipidy sestávající z mononenasycených mastných kyselin. Ty bývají velmi často spojovány s pomocí v boji proti zánětům a podporou kardiovaskulárního zdraví. Také bylo zjištěno, že může pomoci s lupénkou, striemi a vráskami.
Co je avokádový olej?
Jeho výroba se podobá extrakci olivového oleje lisovaného za studena. Olej se lisuje z dužiny avokáda. Při jeho výrobě se využívá vysokorychlostní odstředivka, která jej oddělí od vody. Olej takto získaný obsahuje velké množství chlorofylu a karotenoidů, proto má smaragdově zelenou barvu. Má profil mastných kyselin, s vyšším obsahem kyseliny olejové a palmitové, společně s polyfenoly. Co se tuků týká, obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, které jsou podobné těm, jež se vyskytují v oleji olivovém.
Výhody avokádového oleje pro naši pokožku
Vzhledem ke svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem může pomoci s její hydratací a má pozitivní vliv na některé kožní obtíže. Využít jej můžeme na kůži, která je suchá a popraskaná, především ta na patách. Uleví pokožce podrážděné slunečními paprsky, podpoří hojení ran tím, že posílí metabolismus kolagenu a pomůže snížit zánět. Vzhledem k tomu, že hydratuje a podporuje tvorbu kolagenu, může eliminovat vznik vrásek a strií.
Jak avokádový olej používat?
Avokádový olej se nachází v celé řadě kosmetických produktů určených k péči o tělo. Pokud máte avokádový olej v přírodní formě, kvalitní a lisovaný za studena, můžete jej nanášet přímo na potřebná místa. Lze jej využít také jako masku na vlasy. Postačí jej vetřít do vlasů, zabalit a nechat působit po dobu 15 minut.
Má avokádový olej vedlejší účinky?
Pokud jej budete používat poprvé, je vhodné nejprve provést test snášenlivosti. Trochu oleje naneste na malou plochu pokožky a vyčkejte 48 hodin. Mezi nežádoucí reakce patří zarudnutí, vyrážka, svědění nebo další kožní reakce. V takovém případě avokádový olej nepoužívejte a konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.