Babské radyNezařazenéPřírodní léčbaZdraví

5 tipů, jak bojovat s astmatem u vás doma

Astma je velmi časté onemocnění, jehož první příznaky se často objevují již v raném dětství. Astma musíte respektovat, ale není třeba se jej výrazně obávat. Tento článek vám přináší užitečné tipy, jak bojovat s astmatem nebo předcházet jeho zhoršování.

Astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které bylo známé již ve starověké Číně a Egyptě. Typickými příznaky jsou kašel, dušnost a pocit staženosti v oblasti hrudníku. Pokud se neléčí, může být velmi nebezpečné.  Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých pociťujete příznaky astmatu, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Vzhledem ke znečištěnému ovzduší a rostoucí citlivosti na alergeny, je astma neustále na vzestupu. Počet astmatických diagnóz se mezi lety 1990 a 2013 zvýšil téměř o 60 milionů případů a stal se příčinou asi 490 000 úmrtí na celém světě.

Jak všichni víme, na astma neexistuje lék, ale jeho příznaky mohou být řešeny. Pro pacienty s astmatem je důležité správné používání inhalátoru a dodržování pokynů od lékaře.

Nicméně příčiny astmatu jsou genetického i environmentálního původu a existují způsoby, jak zlepšit kvalitu života lidí s tímto onemocněním, stejně jako možnosti, jak zabránit tomu, aby se vyskytlo u našich dětí. Zkuste například následující tipy na zlepšení ovzduší ve vaší domácnosti.

Zbavte se prachu

I zdravý člověk má problémy s dýcháním v prašném prostředí, takže zbavit se jej by měl být první krok v případě, že ve vašem bytě bydlí astmatik. Samozřejmě to neznamená, že budete čištěním posedlí, neboť nikdy nebudete schopni stoprocentně zneškodnit veškerý prach. Pro uspokojivé výsledky stačí vysát prach tak často, jak cítíte potřebu, avšak ne méně, než jednou za týden.

Vysávání je zvláště důležité, pokud máte na podlaze koberce. Prach sám o sobě totiž není tolik nebezpečný jako roztoči a malý hmyz, který v něm žije. Je všeobecně známé, že roztoči jsou především v ložním povlečení, prostěradlech, polštářích a dekách, takže je každých několik týdnů perte na nejvyšší teplotu. Z dětských pokojíků odeberte co nejvíce vycpaných plyšových zvířat nebo je pravidelně vysávejte. Silný vysavač je v domácnosti astmatika nezbytnou nutností. Při výběru je však důležité zohledňovat nejen výkon, ale také další parametry, jako například kvalitu nebo druh filtrace. Více informací o této problematice najdete například ve srovnání parametrů nejlepších vysavačů.

Klimatizace

Filtrování vzduchu je jedním z nejdůležitějších faktorů, které je třeba vzít v úvahu v boji s astmatem. Klimatizace by měla být samozřejmým vybavením vaší domácnosti, dávejte si však pozor v letních měsících, neboť extrémní změny teplot jsou známé katalyzátory astmatických záchvatů. Také nezapomínejte používat v kuchyni a koupelně odvětrávací systémy, protože pachy čisticích prostředků a dalších chemikálií jsou dalším nebezpečím pro astmatiky. Správná údržba těchto systémů je nutností a nejlepší je přenechat ji odborníkům.

Pozor na otevřená okna

Přestože vám instinkt napovídá, že otevřená okna zvyšují průtok vzduchu, pravdou je, že nejlepší je nechat okna zavřená a spoléhat spíš na ostatní zařízení. Jak již bylo uvedeno výše, hlavními spouštěči astmatu jsou znečištěné ovzduší a známé alergeny, jako je například pyl. Proto otevřená okna v podstatě zvou alergeny do vaší domácnosti. Pravidelně kontrolujte index kvality ovzduší, protože vás bude informovat, jak vysoké je nebezpečí pro alergiky.

Vzhledem k tomu, že astma může být i čistě genetické, někteří pacienti pylovými alergiemi netrpí. V tom případě je vhodné nechat okna otevřená. Především v létě, kdy jsou noci přirozeně chladnější, je vhodné nechat okno otevřené během spánku, protože nižší teplota v ložnici znamená lepší spací podmínky.

Vlhkost

Ve většině domácností je nedostatečná vlhkost velkým problémem především během zimních měsíců. Studený vzduch udržuje vlhkost velmi dobře a po zahřátí místnosti klesá asi jen na 10%. Suchý vzduch je pro dýchací soustavu velmi nebezpečný, zejména pro pacienty bojujícími s astmatem. Nejlepší volbou je zvlhčovač vzduchu, nejlépe s monitorovacím systémem, který vám určí přesnou úroveň vlhkosti.

Na druhé straně, příliš mnoho vlhkosti vytváří pro astmatiky ještě větší problém. Vlhkost je skvělým prostředím pro plísně, které jsou známým alergenem a příčinou astmatu. Ve vlhkých místnostech, jako jsou například suterény, je doporučován naopak odvlhčovač. Optimální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat na zhruba 30% až 50%.

Vyhněte se jakémukoli kouři

Máte-li astma, kouření je vyloučeno, avšak pasivní kouření může být stejně nebezpečné. Pokud máte vy nebo někdo z vašich spolubydlících astma, snažte se vyhnout nikotinovému kouři úplně.

I další druhy kouře jsou však pro astmatiky nebezpečné. To znamená, že byste se měli vyhnout vytápění domu dřevěnými nebo uhelnými kamny. Oxid uhelnatý, který uniká z potrubí, je i v malých dávkách pro pacienty s astmatem velmi nepříjemný.

 

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button