V lidových pověrách se traduje, že semena této rostlinky podporují plodnost a přivolávají lásku. Lidové léčitelství je využívalo jako prostředek proti nespavosti. Pro výrobu směsí s léčivými účinky používalo především okvětní plátky. Květy obsahují alkaloidy (například rhoeadin, papaverin nebo berberin).
Charakteristika rostliny a její pěstování
Rostlinka dorůstá do výšky 60 – 90 centimetrů. Má tenký a dlouhý kořen, z něhož vyrůstají stonky s jednotlivými květy. Po jejich opadání se objevuje makovice. Květy se objevují nejčastěji během května až října.
V přírodě se vlčí mák vyskytuje na různých stanovištích. Většinou jej můžeme spatřit na loukách nebo v polích s obilím. Svá semena ukrývá v makovici. Ve volné přírodě se rozmnožuje bez pomoci. Pokud se rozhodneme jej pěstovat na zahradě, semena je potřeba vyset během podzimního času. Pro své klíčení totiž potřebují částečně mrazivé počasí. Pokud jste na výsev na podzim zapomněli, můžete semínkům vytvořit podmínky uměle tím, že je dáte týden před jejich výsevem do lednice. Pro pěstování vlčího máku připravte rostlince půdu výživnou, ideálně hlinitou a zásaditou a stanoviště by mělo být spíše slunné.
Sběr a sušení
Nejčastěji se používají okvětní plátky, jejich užívání je bezpečnější. Jejich sběr probíhá v čase, kdy je sucho a je potřeba je rozprostřít po jednom, na velkou plochu. Jen tak dokonale uschnou. Jestliže některé kousky zčernají, nejsou již vhodné ke skladování. Usušené plátky je potřeba chránit před světlem a skladovat je v dobře uzavíratelných nádobách. Teplota sušení by neměla přesáhnout 35 ºC.
Využívání vlčího máku
V potravinářském průmyslu se z květů vyrábí barvivo. Lidové léčitelství je používá pro přípravu tinktury nebo bylinných čajových směsí pro lepší spánek nebo na záněty horních cest dýchacích. Ty však nejsou vhodné k dlouhodobému užívání. Mohly by se objevit zdravotní obtíže mezi něž patří zvracení, bolesti břicha nebo únava.
POZOR
Semena tohoto druhu máku nejsou určená pro používání v kuchyni. Jako náplň do buchet nebo koláčů se používají semena máku setého.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.