Babské radyBylinkyPřírodní léčba

Vlaštovičník nejen na bradavice

Vlaštovičník patří mezi rostliny vytrvalé. Dorůstá do výšky až jednoho metru. Během měsíců května až září se na rostlině objevují drobné květy žluté barvy, které vytvářejí, na dlouhých stopkách, okolíky. Jakmile květ odkvete, na jeho místě se začne tvořit šešulovitá tobolka obsahující lesklá semena černohnědé barvy. Lodyha i listy jsou křehké a velmi snadno se lámou. Na místě zlomu se objeví tekutina žlutě až oranžově zbarvená. Celá bylinka patří do skupiny jedovatých rostlin.

Vlaštovičník si pro místo svého růstu vybírá suché okraje lesů, křoviny, místa podél cest, plotů a zdí nebo rumniště.

Účinky

V rostlině se nachází větší množství alkaloidů, které mají různé účinky. Množství je v jednotlivých částech rostliny rozdílné, nejvíce jich nalezneme v kořenech. Také v průběhu vegetačního období se obsah mění.

Látky v něm obsažené mají vliv na ústřední nervy, hladkou svalovinu děložní nebo činnost srdce. Pokud dojde k otravě, mezi časté projevy se řadí výskyt dermatitidy a v případě vemnutí škodlivých látek do oka může dojít k poškození spojivky a rohovky. Konzumace může být příčinou podráždění trávicí soustavy, krvácivého průjmu a koliky. Vždy je potřeba konzultace s lékařem.

  • Bradavice

V lidovém léčitelství se vytékající tekutina používá na bradavice. Z rostliny se připravuje také nálev, kterým se bradavice potýrají. Pro jeho přípravu je potřeba 200 ml vinného octa a jedna rostlinka vlaštovičníku (10 gramů). Ta se natrhá na menší kousky a nechá se louhovat po dobu 4 týdnů. Občas je nutno směs protřepat. Zakoupit si můžete také tinkturu.

  • Vlaštovičník proti klíšťatům

Lze si připravit nálev. Pro jeho výrobu je potřeba větší svazek vlaštovičníku i s květem a jedlý olej, ideálně olivový. Rostlinu nalámeme na menší kousky, které ponoříme do oleje, uzavřeme do nádoby a necháme na dva až tři týdny louhovat na teplém a slunném místě. Vzniklou směs přelijeme přes plátýnko a uchováváme na suchém místě. Používáme ji vždy, když jdeme do přírody, postačí namazat místa na těle, kde by se mohlo přichytit klíště.

Během jakékoli manipulace s čerstvou rostlinou si vždy dáváme dobrý pozor, aby se tekutina z ní vytékající nedostala do očí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button