Babské radyPřírodní léčbaZdraví

Proti chřipce pomůže domácí šalvějový sirup

Šalvěj je bylinka, jejíž léčivých účinků využívá lidové léčitelství po celá dlouhá staletí. Šalvějový čaj, který popíjíme pravidelně, může fungovat jako dokonalá prevence proti chřipkám a nachlazení. Kromě toho je skvělým pomocníkem proti nočnímu pocení. Maximální denní dávka jsou tři šálky po dobu 14 dnů. Pak musí následovat pauza.

Šalvěj nabízí celou řadu zdravotních účinků. Patří mezi ně především ty protizánětlivé a dezinfekční. Pozitivní vliv má i při výskytu kašle a lze ji využít i při obtížích spojených s nadýmáním. Není vhodná pro těhotné a kojící ženy a pro děti do věku tří let.

Nachlazení a bolest v krku

Tyto zdravotní obtíže se nejčastěji objevují časně zjara a v období podzimních plískanic. Pokud i vy se potýkáte s bolestivým krkem nebo nachlazením, připravte si šalvějový čaj, který lze kombinovat s kloktadlem. Nepřekračujte však doporučené dávkování.

Péče o pokožku a vlasy

Jestliže na pokožce objevíte drobné ranky nebo pupence vzniklé jako následek bodnutí hmyzem, můžete na ně přiložit rozmačkaný šalvějový list. Lze však také připravit koupel nebo obklad. Odvar vyrobený ze šalvějových listů podpoří zdravý stav pokožky hlavy. Postačí jím opláchnout umyté vlasy. Také minimalizuje výskyt lupů a může pomoci v boji proti vypadávání vlasů.

Příprava domácího sirupu

Sirup lze připravit za studena nebo vařením. Záleží jen na tom, čemu dáváte přednost.

  • Sirup připravený vařením

Pro jeho výrobu je potřeba 50 g lístků šalvěje, 200 g cukru a 250 ml vody. Cukr nasypeme do vody a necháme rozpustit teplem. Přidáme nasekané šalvějové lístky a necháme louhovat do druhého dne. Následně scedíme, několik minut povaříme a horký sirup vlijeme do skleněných lahví.

  • Sirup připravovaný za studena

Do skleněné nádoby vložíme šalvějové lístky, bez stonků. V misce smícháme šťávu z jednoho citronu a med. Směs přidáme do sklenice se šalvějí, vše řádně uzavřeme a necháme týden louhovat. Je však potřeba denně směs promíchávat. Po týdnu vyjmeme šalvějové lístky, ale je potřeba z nich vymačkat med zpět do sklenice. Sklenici pak uzavřeme a uchováváme na temném a suchém místě.

Pozor

pokud chceme šalvěj užívat pravidelně, nemělo by to překročit délku 14 dnů. Pak by měla následovat pauza.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button