Babské radyBylinkyPřírodní léčbaZdraví

Plicník lékařský není jen ozdobou našich zahrádek

Plicník lékařský se řadí mezi léčivé rostliny. V přírodě se volně vyskytuje v lužních lesích nebo hájích. Vidět ho však můžeme i na zahrádkách, neboť nabízí nádherné květy. Ty, stejně jako listy, mají léčivé účinky.

S touto drobnou rostlinkou se můžeme setkat nejen v Evropě, ale také v Asii nebo na území severní Ameriky a dokonce i v Africe. Pro svůj růst potřebuje místa, která jsou vlhká a ničím neznečištěná. Jestliže někde tuto rostlinku objevíte, můžete si být jisti, že ekosystém, ve kterém roste, je zdravý a ničím neporušený.

Obsah látek a léčivé účinky

V rostlince se nacházejí kyselina křemičitá, látky slizového původu, saponiny, třísloviny, vitamín C, flavonoidy, organické kyseliny a další tělu prospěšné sloučeniny.

Jak již název sám napovídá, léčivka se v lidovém léčitelství používá především v souvislosti s obtížemi plicního charakteru. Odvar z ní připravený má pozitivní vliv při zánětu průdušek, podporuje regeneraci podrážděné sliznice dýchacích cest. Mezi další pozitiva patří účinky močopudné, dezinfekční a protizánětlivé nebo usnadnění vykašlávání.

Obklady či zápary se uplatňují při vzniku hnisavých ran.

Díky velkému množství antioxidantů v plicníku obsažených je rostlinka vhodná také k péči o pleť. Pomáhá ji zachovat silnější a pevnější a dodá jí přirozený a mladiství vzhled. Pomocí lokální aplikace podporuje léčení drobných ran nebo řezů u nichž urychluje hojení. To umožňují především jeho svíravé účinky.

Sběr

Ke sběru je vhodný květ se stonky, který se sbírá během března a dubna a po odkvětu pak listy. Obě části lze, po usušení smíchat. K sušení je vhodným místem stín. Pokud zvolíte sušení za podmínek umělých, teplota by neměla přesáhnout 40 ºC. Usušenou rostlinku je potřeba uchovávat v dobře uzavřené nádobě. Větší účinky nabízí květ.

Rostlinku si usušenou můžete také koupit, naleznete ji v nabídce lékáren či bylinných obchůdků.

Čaj

Připravuje se jak ze sušených květů, tak i listů a je výborným pomocníkem proti celé řadě plicních obtíží. Patří mezi ně zápal plic i průdušek, zahlenění nebo kašel. Vzhledem k tomu, že listy mají chuť mírně nahořklou, lze čaj dochutit trochou medu. Užívá se jeden šálek denně po dobu maximálně tří týdnů.

POZOR

Bylinka není určená pro dlouhodobé užívání, podporuje srážlivost krve. Také není vhodná pro těhotné a kojící. Konzultovat její používání se svým lékařem by měly ženy, které užívají hormonální antikoncepci a osoby s poruchou srážlivosti krve. To samé platí také o kuřácích.

Pěstování

Pokud se rostlinku rozhodnete pěstovat ve své zahrádce, vyberte pro ni místo, kde bude půda jílovitá až písčitá. Nevadí mu zem suchá ani naopak mokřejší. Také kyselost půdy nehraje významnou roli. Rostlinku lze snadno rozmnožit oddělením části trsu nebo sběrem semen.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button