Babské radyBylinkyPřírodní léčba

Má devětsil opravdu 9 sil?

Devětsil lékařský patří do skupiny vytrvalých rostlin, dorůstá do výšky až půl metru. Jeho oddenek je silný a již brzy zjara (na počátku března) z něj vyrůstají silné a duté lodyhy červeného zbarvení, na jejichž koncích se objevují květy vytvářející hroznovité úbory špinavě purpurové či bledě růžové barvy, s příjemnou vůní. Jakmile rostlinka odkvete, stonek se prodlouží, někdy až do jednoho metru. V této době se také začínají objevovat listy. Jejich čepel je nápadně velká, trojhranně srdčitá, s širokým rozpětím.

S rostlinou se můžeme běžně setkat nejen v oblastech Evropy, ale také v Asii, především v západních a severních částech. Na našem území se hojně vyskytuje v místech s vyšší nadmořskou výškou. V oblibě má místa s obsahem vápence, vlhká a dokonce i silně podmáčená. Jedná se jak o louky, tak i břehy potoků či řek.

Obsah účinných látek a účinky na naše zdraví

V oddenku se nacházejí silice, hořčiny, třísloviny, inulin, cholin, některé sloučeniny s obsahem síry, sliz, minerální soli další sloučeniny.

Pro léčebné účely se využívá právě oddenek a sbírá se ještě před tím, než rostlina rozkvete, takže velmi brzy na jaře. Látky v něm obsažené se využívají v lidovém léčitelství proti výskytu křečí během kašle nebo chrapotu, v oblasti žaludku, žlučníku nebo močového měchýře. Pomáhá zklidnit kašel, podporuje látkovou výměnu a má močopudné a protirevmatické účinky. Pokud máte odřeniny, můžete na ně přikládat čerstvé listy, které jste předtím jemně naklepali. Také může pomoci proti bolestem hlavy nebo během sezónních alergií.

V dobách dávno minulých se z něj, po usušení, připravoval prášek, jež byl využíván v boji proti moru. A proti kterým dalším zdravotním obtížím může bylinka pomoci?

  • Bolesti hlavy

Devětsil může být, v lidovém léčitelství, účinným prostředkem proti bolestem hlavy nebo senné rýmě. Pomáhá v boji proti příznakům sezónních alergií. Jedná se především o svědění nosu a očí, výtoky a ucpání nosu nebo nepříjemné a často se opakující kýchání.

  • Boj proti zánětům

Zánět vyskytující se v našem těle, patří mezi velmi nebezpečné zdravotní komplikace, především v případech, kdy se jedná o záněty chronického charakteru. Devětsil může pomoci v boji proti zánětům.

  • Snižování horečky

Díky protizánětlivým vlastnostem, které se v rostlině vyskytují, lze devětsil používat i pro snížení vysoké teploty. Kromě toho podpoří i náš imunitní systém.

POZOR

Devětsil obsahuje i látky, které se řadí mezi chemikálie toxického charakteru. Ty mohou mít negativní vliv na naše játra. Než začnete užívat jakékoli přípravky, jež obsahují devětsil, konzultujte tuto skutečnost se svým lékařem. Devětsil není vhodný ani pro těhotné a kojící a není určený k dlouhodobému užívání.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button