BylinkyZdraví

Kokoška pastuší tobolka je účinná bylinka proti krvácení

Kokoška pastuší tobolka – penízek rolní (Thlaspi arvense) se řadí mezi velmi rozšířené plevelnaté, středně vysoké, jednoleté rostliny. Je velmi snadno poznatelná a to díky svým charakteristickým plodům, které mají eliptický tvar a tvoří jej ploché šešulky, ve kterých se nachází semena. Nejčastěji ji můžeme spatřit na polích, mezích, ale také v zahradách nebo v příkopech. Pro svůj růst potřebuje slunné místo s dostatkem živin.

Obsah účinných látek a použití

Semena obsahují bílkoviny a tuky a v lisech nalezneme bílkoviny, vitamíny C a E a hořčík.

Semena se používají jako koření. Připravuje se z nich nálev nebo tinktura. Semena se slupkou mají chuť hořkou, pokud jsou slupky zbavená, hořká chuť mizí. Listy se sbírají v období, kdy ještě rostlina nekvete. Můžeme je přidat do jarního salátu nebo je upravit na způsob špenátu.

Nať rostliny se používá pro přípravu bylinné tinktury.

Zdravotní přínosy

Rostlina se v lidovém léčitelství využívá díky svým diuretickým a antirevmatickým účinkům. Semena se využívají při zdravotních obtížích s ledvinami (záněty), mají protizánětlivé účinky. Při používání si však musíme dávat pozor, neboť větší dávky mohou být příčinou snížení počtu bílých krvinek. Také mohou vyvolávat nevolnosti nebo závratě. Díky své antibakteriální aktivitě může být rostlina účinným pomocníkem proti streptokokům. Pomáhá v boji proti horečce nebo při onemocnění jater. Také má pozitivní účinky na některé typy kožních obtíží – hnisavé záněty, vředy, nežity, dermatitida. Objevují se i pozitivní účinky proti potížím spojeným s menstruací.

Čaj je účinným pomocníkem proti krvácení z nosu nebo v případě silného menstruačního krvácení. Doporučují se dva šálky denně, v případě periody již několik dní před jejím nástupem. Na přípravu šálku čaje postačí 1 lžička sušené rostliny, kterou zalijeme šálkem horké vody a necháme louhovat 5-10 minut. Nálev z kokošky pomůže při opakovaném krvácení z ran. Též se používá pro přípravu sedacích koupelí při výskytu hemoroidů.

Tinktura pomáhá zlepšovat stav pokožky a lze ji využít pro přípravu obkladů na rány a pohmožděniny, včetně zánětlivých.

Používání kokošky není vhodné pro těhotné a kojící. Vyhnout by se jí měli také ti, kdo mají obtíže se štítnou žlázou či srdcem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button