Babské radyBylinkyPřírodní léčba

Jaterník podléška – drobná rostlinka s léčebnými účinky

Jaterník podléška patří do skupiny trvalek nízkého vzrůstu. Setkat bychom se s ní mohli téměř po celé Evropě.

Pro svůj růst vyhledává místa s hlinitým a lehce vlhkým základem, s neutrálním pH. Velmi často se jedná o lesy listnaté či smíšené, s dostatkem světla, které zdobí svými podrosty modrofialových drobných kvítků. Vyskytuje se však také v křovinách, především lískových, které rostou na kamenném či hlinitém podkladu. Jaterník má také své zahradní kultivary. Ty mají barvu květů bílou, červenou nebo růžovou. Pokud jej chcete pěstovat ve své zahrádce, vyhraďte pro něj stinné místo či polostín. Může být umístěný na skalku nebo pod keře či stromy, jako podrost. V zahradách se můžeme setkat i s druhy s plnými květy. Tato trvalka patří mezi první jarní rostlinky, jež zkrášlují naši zahradu. Množení je ideální v podzimním období a to pomocí dělení trsu.

Obsah účinných látek

V jaterníku se nacházejí glykosid, antokyany, flavonoidy, třísloviny, sacharóza, oddenek obsahuje saponiny. Také je v něm obsaženo malé množství alkaloidů, díky kterým je slabě jedovatý. Možná proto je jeho používání méně známé. Kromě toho může být u některých citlivějších osob jeho užívání příčinou některé z alergických reakcí. V případě otravy jsou nejčastějšími příznaky krvavý průjem, mdloby, dýchací obtíže a mohou se vyskytovat také záněty sliznice.

K léčebným účelům se sbírá kvetoucí nať i s listy. Vzhledem k tomu, že je rostlinka křehká, je potřeba se sběrem opatrně, aby nedošlo k poškození jejích kořenů. V případě použití pouze listů se sbírají těsně po odkvetení. Je dobré jej sušit přirozeným teplem.

V lidovém léčitelství se rostlinka používala pro přípravu odvaru s močopudnými účinky nebo jako pomoc proti žlučníkové kolice a především pak proti jaterním zdravotním obtížím. Nálev pak byl využíván pro snazší odkašlávání. Jaterník bychom mohli použít také ve směsi s dalšími léčivkami. Patří mezi ně pampeliška, čekanka nebo řepík.

Lidové léčitelství také využívá čerstvé listy jako obklady na místa s pohmožděninami nebo otoky.

Vzhledem k tomu, že ne každý tuto bylinku snese, je potřeba jeho používání vždy předem konzultovat s lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button