KrásaZdraví

Všimli jste si nového mateřského znaménka?

Nepropadejte panice, jelikož každý člověk během svého života (zhruba do 40 let) získává nová znaménka (zvlášť, pokud se jedná o osobu s bledou pletí). Lidem se tvoří mateřská znaménka nejen v době jejich narození, ale i v dětství, pubertě a dále i v pozdějším životě.

Znaménka nerostou do velikosti, ale mohou se úměrně zvětšovat s oblastí těla, kde se nachází. Je proto obtížné poskytnout adekvátní definici vašeho mateřského znaménka, ale nejčastěji platí, že se jedná o benigní nádory kůže. Podle některých odborníků má každý dospělý asi třicet těchto znamének, z toho zhruba sedm na své tváři.

Mateřská znaménka se klasifikují v závislosti na typu tkáně. Ta se určuje podle typu buňky, ze které je znaménko tvořeno a roli hraje také množství pigmentu atp. Pigmentovaná znaménka jsou nejběžnější a liší se dle barvy, která se pohybuje od světlých odstínů až po tmavé či téměř černé.

Mohou být tvarově v souladu s pokožkou, někdy mírně vypuklá, občas rostou na malé stopce a někdy i z vlasů. I když jsou znaménka obvykle zaoblená a relativně malá, občas mohou zabírat i velké oblasti kůže na těle. Nejběžnější jsou znaménka zbarvená tmavě hnědou barvou, která jsou zcela na úrovni kůže (bez výstupků) a mohou být o různé, avšak většinou malé, velikosti.

Mělo by vám být známo, že u pigmentových znamének existuje také možnost – i když velmi malá – maligní změny (přechod od benigní k maligní formaci). Znaménka nacházející se ve specifických oblastech, jako jsou dlaně, chodidla a genitálie, mohou být citlivější.

Znaky upozorňující na nebezpečí:

  • Rychlý růst znaménka na šířku i výšku
  • Zvýšená pigmentace, zejména nerovnoměrná
  • Prasknutí a krvácení
  • Rozšíření pigmentové oblasti kolem znaménka
  • Výskyt zánětu
  • Svědění nebo bolest

Vzhledem k tomu, že znaménkům se prostě nevyhnete, je důležité vědět, jak o ně pečovat. Můžete vědomě snížit riziko jejich podráždění či zranění v případě, že se nachází na zranitelném místě. Taktéž sledujte všechny výše popsané změny, i ty, u kterých si myslíte, že jsou nepravděpodobné. Je potřeba je mít stále na paměti a v případě podezření navštívit lékaře.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button