Ač nevzhledné, pijavice se od nepaměti používají pro lékařské účely. Slouží k omlazení a detoxikaci lidského těla od škodlivých látek, v minulosti byly také alternativou pro ozdravnou proceduru „pouštění žilou“. Vysávání krve pomocí pijavic je starou léčebnou metodou, která vystupuje pod pojmem „Hirudo terapie“, a která byla používána již ve starověkém Egyptě.

Také Galen a Hippokrates psali o léčivé moci pijavic, konec konců i sama ruská císařovna se na tuto metodu obracela za účelem svého zkrášlování. Právě v Rusku je léčba pijavicemi oficiálně uznána ministerstvem zdravotnictví a je zapsána také v registru léků.

V současné době známe asi 400 druhů pijavic, ovšem jen ty lékařské (chované v laboratorních podmínkách), se mohou použít k lékařskému a estetickému ošetření. Byť se vám může ošklivit představa vysávání krve a dotek těchto slizkých „vyžraných housenek“, jsou tito tvorové prospěšní pro náš krevní oběh. Využívají se tedy především k léčbě trombózy, flebitidy, křečových žil, dokonce i infarktu myokardu, dále pomáhají v léčbě bolestivých svalů a při zranění svalových tkání. Používají se v léčbě neplodnosti a co ženy potěší – pijavice pomáhají redukovat celulitidu a vrásky!

Jedna pijavice spotřebuje od 5 do 15 ml krve v průběhu krmení, což znamená, aplikuje-li se najednou 10 pijavic, může člověk ztratit asi 150 ml krve, což není životu nebezpečné. Výměnou za krev nám pijavice dodají potřebné látky, které ředí krev, a které mají anestetický účinek. Vysávání krve pijavicí tak nebolí. Dále pijavice do lidského těla podle testů vstřikuje alfahimotripsin, hirudin, subtilisin nebo himazin – látky, které posilují imunitu, rozpouští tuk, brání vývoji bakterií atd. atd. Léčba pijavicemi podpoří ženskou i mužskou plodnost a navíc revitalizuje pleť, o čemž moc dobře ví například americká herečka Demi Moore.

ZANECHAT ODPOVĚĎ